Medicína

Trendy v onkologii


Kategorie: Aktuality Rakovina 
17.červen 2019

Karcinom prostaty, karcinom prsu, kolorektální karcinom – u těchto diagnóz pozorují onkologové stále vyšší výskyt i v mladším věku, kdy jsou nádory většinou agresivnější než u starších lidí. Například kolorektální karcinom, který se v drtivé většině objevuje u lidí nad 60 let, diagnostikují onkologové i u těch, kterým ještě nebylo 40 let. Podle prof. MUDr. Jindřicha Fínka, Ph.D., MHA, přednosty Onkologické a radioterapeutické kliniky FN Plzeň, každoročně přibývají 2 % nemocných s touto diagnózou ve věku pod 40.

 

„Příčiny přesně neznáme, nelze to svést pouze na životní styl a jídlo, po roce 1989 se stravujeme mnohem lépe. Jedním ze spouštěčů bude spíše stres spojený s tlakem na výkon. Proto tyto diagnózy vidíme častěji u lidí exponovaných – v produktivním věku,“ říká předsedkyně České onkologické společnosti doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA.

Díky pokroku v medicíně mají nemocným čeští onkologové v léčbě co nabídnout. Čeká se napjatě na výsledky dalších studií, které potvrdí účinnost průlomových imunoterapeutických, biologických a cílených léků do dalších onkologických diagnóz. Onkologové věří, že se tyto léky dostanou k pacientům i v časných fázích nemoci, kdy se nebojuje jen o prodloužení jejich života, ale i o vyléčení. V současnosti již lze pacientům s  diagnózami karcinomu ledviny, který je vysoce agresivní, maligního melanomu, karcinomu plic nebo urotepiteliárního karcinomu nabídnout účinnou léčbu, což ještě před několika lety nebylo možné. Příkladem zlepšující se dostupnosti léčby je například nedávné uvolnění imunoterapeutického léku pacientům s metastatickým nemalobuněčným karcinomem plic už do první linie.

Do České republiky postupně pronikají inovativní léky a dostávají se k čím dál širšímu spektru nemocných, jejich použití v praxi ale stále komplikuje vysoká cena. Náklady na léčbu se sice časem snižují, ale stále se jedná o řády milionů korun. Se stále širšími možnostmi léčby dříve „ztracených“ případů si však onkologové uvědomují nákladnost této terapie. Oceňují aktivitu zdravotních pojišťoven, Státního ústavu pro kontrolu léčiv a ministerstva zdravotnictví, které se společně s nimi snaží najít cestu, jak k pacientům dostat potřebnou péči. Náklady budou čím dál vyšší a je potřeba se zamyslet nad tím, jak přesunout prostředky ve zdravotním systému kde jsou potřeba a kde si lidé nemohou léčbu sami zaplatit. Dle TZ

www.mevapr.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová