Medicína

Sekundární neplodnost, nadváha a stres


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
11.červen 2019

Početí prvního dítěte se obešlo bez potíží, na druhého potomka marně čekají. Se sekundární neplodností se potýká stále více párů. Za problémem nejčastěji stojí nezdravý životní styl. Lidé po prvním dítěti běžně bojují s nadváhou, mají méně aktivního pohybu nebo se potýkají se stresem.

Sekundární neplodnost, na rozdíl od neplodnosti primární, vzniká až v průběhu života. Častěji se proto označuje jako neplodnost získaná. (Primárně neplodné jsou páry, mají většinou genetické či jiné vrozené příčiny.) Páry již mají alespoň jedno dítě, ale nedaří se jím počít dalšího potomka. Sekundární neplodnost může nastat jak u žen, tak i u mužů.

Příčinu proč se mužům nedaří počít druhé dítě, je většinou v důsledku nezdravého životního stylu. Mužům často práce přináší velkou míru stresu, nedostatek spánku, minimum aktivního pohybu a nevyváženou stravu, což vede ke zhoršení tvorby spermií. Ke vzniku sekundární neplodnosti výrazně přispívá nadváha, neboť v tukové tkáni se ve zvýšené míře tvoří estrogeny nepříznivě ovlivňující mužskou plodnost. Další příčinou sekundární sterility může být prodělané trauma nebo infekční onemocnění. 

Jedním z hlavních faktorů, které u žen způsobující sekundární neplodnost, je také nadváha. Ve zmnožené tukové tkáni je rovněž zvýšená produkce estrogenu, která způsobuje sterilitu. Snahy o početí dalšího dítěte pak často narušuje stres, kouření a nadměrná konzumace cukrů či nasycených tuků.  Ženy by se měly chránit před infekcemi (chlamydiové, bakteriální a jiné).

Páry by měly začít úpravou životního stylu a udržení si přiměřené tělesné hmotnosti, správného poměru svalů a tuku.  Díky udržení správné váhy se ustálí hladina hormonů v těle. Důležitý je pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.

Neméně důležité je redukovat nadměrný stres, nekouřit, mít vyváženou stravu, kávu či alkohol konzumovat omezeně. Snahy o početí dítěte mohou podpořit i doplňky stravy, které tělu dodají potřebné látky. Důležité je dodržovat i obecně známé zásady, totiž nenosit upnuté kalhoty a těsné spodní prádlo, nepracovat s notebookem na klíně. V případě, že se ani přes všechna opatření párům početí nedaří, je nejlepší cestou vyhledat lékařskou pomoc.

Dle komentáře gynekologa a sexuologa MUDr. Pavla Turčana, který spolupracuje se společností Vegall Pharma. Dle TZ

www.lesensky.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová