Cukrovka

Léčba diabetu pacientům na míru


Kategorie: Aktuality Cukrovka 
01.červen 2019

Současný životní styl mj. vede k nárůstu diabetu. Za dvacet let má být v ČR 1,2 milionu diabetiků. Léčba jde dopředu, takže pacienti budou žít déle. Moderní léky brání nástupu nebezpečných komplikací nebo je alespoň odsouvají. K  léčbě diabetu 2. typu patří moderní antidiabetika s kardioprotektivními a nefroprotektivními účinky. U diabetu 1. typu pomáhají senzorové technologie a nová analoga inzulinu. 

 

Počet léčených diabetiků v ČR vzrůstá k hranici 900 tisíc. „V roce 2040 už tu bude nejméně 1,2 milionu diabetiků. Jejich průměrný věk se zvýší. Je nutné investovat do léčby, přestože se taková investice nevrátí okamžitě. Největším problémem – z hlediska zdravotního i ekonomického – jsou totiž pozdní komplikace diabetu, které se dají kvalitní léčbou odvrátit nebo oddálit,“ informoval diabetolog doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D. ze III. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Diabetologie v posledních letech prodělala velký pokrok. U diabetu prvního typu pomáhají chytřejší analoga inzulinu, špičkové inzulinové pumpy a senzorové technologie. Při léčbě diabetu 2. typu (nejčastější forma), se v klinické praxi stále významněji uplatňují moderní perorální antidiabetika i injekční neinzulínová antidiabetika s kardiovaskulárními a renálními benefity a s pozitivními vlivy na srdeční selhání. Nové léky významně ovlivňují délku života pacientů i jeho kvalitu. Podle nedávné analýzy jednoho z výrobců dokáže moderní lék v kombinaci se standardní léčbou prodloužit život 60letého diabetika s komplikacemi o 2,5 roku ve srovnání se standardní léčbou doplněnou placebem.

„Antidiabetika vyvíjejí farmaceutické společnosti s důrazem na to, aby byly šetrné a nezhoršovaly riziko kardiovaskulárních obtíží, které provázely některé starší typy léků. V dalších generacích se již jednalo o léčiva s neutrálním kardiovaskulárním působením. Nyní se posouváme od neutrality k protektivitě, léky mají dokonce  mj.na srdce, cévy a ledviny ochranný účinek,“ zdůraznil Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Diabetes není homogenní chorobou. Jde o skupinu metabolických chorob, které se projevují vysokou hladinou cukru v krvi, přičemž příčiny mohou být různé. Proto výběr vhodné léčby pro konkrétního diabetika ovlivňuje jeho další onemocnění a komplikace, a aby léčba nezvyšovala kardiovaskulární riziko.

Na TK pořádané AIFP koncem května 2019 v Praze, byl mj. představen rovněž pacient, bývalý extraligový volejbalista a profesionální trenér volejbalu Miroslav Horáček, který měl problémy se srdeční arytmií už dlouho předtím, než se u něj rozvinul diabetes. Sám uvedl, že od doby, kdy přešel na pro něho vybrané léky, je bez obtíží. Díky nim mu nehrozí už ani hypoglykémie. Protože předepsané léky na diabetes mají pozitivní vliv na srdce a cévy, lékaři mu také mohou postupně snižovat dávky léků užívaných k prevenci srdečních arytmií.

Díky pokrokům v léčbě se postupně daří dostávat pod kontrolu nebezpečné a nákladné komplikace diabetu. Ačkoliv absolutní počty diabetiků rostou, daří se stabilizovat počet případů závažnějšího poškození ledvin (nefropatií) a počet diabetiků, kteří potřebují dialýzu. Stejně potěšující je zastavení růstu počtu nejzávažnějších forem retinopatie čili poškození oční sítnice. V našich krajích jde přitom o nejčastější příčinu získané slepoty v produktivním věku. Také v případě vysokých amputací dolních končetin došlo ke změně -  jejich počet začal mírně klesat.

V diabetologii dochází ke kombinaci různých léčivých látek. Počáteční nedůvěra k lékovým kombinacím je dnes již překonána. Kombinují se různé skupiny léčiv, a to často tak, že jsou fixní kombinace léčiv dodávány přímo od výrobce,“ informoval na TK ředitel AIFP  Mgr. Jakub Dvořáček.

V České republice nejsou hrazené všechny moderní léky, které jsou v Evropě povolené.  „Pacienti jsou ale poučení z internetu a zpráv ze zahraničí – o novinkách v léčbě. Často jsou zapojení do informačních sítí, které představují pacientské organizace. Takže i v ČR se objevují případy, že si poučený pacient z vlastních zdrojů uhradí léčbu, na kterou pojišťovna zatím nepřispívá,“ říká Dvořáček, což potvrzuje i doc. Prázný.

Mezi nejznámější pacientské organizace, které působí mezi diabetiky, patří Diaktiv. „U diabetu platí, že pacient musí dobře spolupracovat, dodržovat doporučení lékařů a užívat předepsané léky správně. Některé autority tvrdí, že v tom je 95 procent úspěchu,“ uvedl na TK prezident Diaktivu Mgr. Vlastimil Milata . Dle TZ

www.aifp.cz:

Autor: MUDr. Olga Wildová