Medicína

Nový způsob mražení ženských vajíček


Kategorie: Aktuality 
07.červen 2019

Poprvé v Česku mrazí česká reprodukční klinika ženská vajíčka přímým ponořením do tekutého dusíku. Tento způsob tzv. otevřeného mražení je spolehlivější a je při něm řádově nižší riziko, že při rozmražení „budoucí generace“ dojde k poškození. Všechny ostatní kliniky v Česku dosud používají „uzavřený systém mražení“, kde se vajíčka nedostávají do přímého kontaktu s tekutým dusíkem. Nabídku zamražení vajíček (oocytů) využívají v Česku například ženy, které čeká onkologická léčba, nebo ty, které odkládají těhotenství na později.

„Těm, kteří potřebují uchovat naději na své budoucí potomstvo několik let živou, nová metoda nabízí vyšší spolehlivost a menší riziko poškození,“ vysvětluje ředitel klinik Reprofit v Brně a Ostravě Jonáš Vokřál. Po roční studii, při které se porovnávaly obě metody, byl tento postup schválen Státním zdravotním ústavem.

Uchování oocytů zamražením je podle embryoložky Martiny Filové jedna z technicky nejnáročnějších metod v asistované reprodukci. Lidské vajíčko je velká buňka s vysokým obsahem vody. Při zamrazování vajíčka vytváří voda krystalky ledu, které jej mohou nezvratně poškodit. Proto se molekuly vody opatrně nahrazují kryoprotektanty, látkami, které mají schopnost za extrémně nízkých teplot tuhnout a nezvětšují přitom svůj objem. Metoda otevřeného mrazení je v zahraničí rozšířená a běžná. V České republice byly obavy z rizika možné kontaminace, která však je podle dat v teoretické rovině.

Pokud se žena rozhodne svá vajíčka zamrazit, čeká ji proces, na jehož konci lékaři odeberou v průměru 5 až 12 vajíček. Na rozdíl od milionů mužských spermií se u žen každé vajíčko počítá, a proto je tak důležité, aby se v kryokomoře uchovaly v dobré kondici ideálně úplně všechny odebrané oocyty.

Reprodukční buňky vydrží po zmražení až desítky let. Mražení zárodečných buněk se stalo standardní metodou na většině českých reprodukčních klinik. K mražení přistupuje čím dál více lidí, muži se jistí proti případnému zhoršení spermiogramu v pozdějším věku, ženy si nechávají mrazit vajíčka v mladém věku, kdy bývají ještě kvalitní. Nejsou pak tolik pod tlakem, když si rodičovství plánují do pozdější doby. „Častým důvodem mražení bývá rovněž nadcházející onkologická léčba mladých pacientek,“ doplňuje MUDr. Tomáš Vrána z ostravského Reprofitu. Dle TZ.

www.reprofit.cz

www.MaVe.cz

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová