Imunita

Méně známé projevy oslabené imunity


Kategorie: Imunita Aktuality 
17.květen 2019

Imunitní systém je hlavní hradbou našeho těla proti nemocem. To, že nás ve chvíli jeho oslabení může zachvátit rýma, kašel, chřipka či angína, ví i malé dítě. Oslabený imunitní systém však často stojí v pozadí i celé řady dalších potíží, u nichž zpravidla hledáme příčinu jinde. Následují méně známé zdravotní obtíže z  nedostatečně obranyschopnosti.

Bradavice - ztvrdlé kožní novotvary, které se nejčastěji objevují na dlaních a chodidlech, jsou jedním z nejrozšířenějších kožních problémů. Existuje jich několik druhů. Lidé většinou vědí, že bradavicemi se mohou nakazit u veřejného bazénu nebo sprchy Málokdo ovšem ví, že o tom, zda se vám tyto nevzhledné útvary na kůži objeví, nebo ne, rozhoduje hlavně stav imunitního systému. Bradavice jsou virovým onemocněním, jehož nositeli jsou lidské papilomaviry, je nakažlivé a snadno přenosné. Lidské papilomaviry jsou přítomny v organismu většiny lidí. Onemocnění ale obvykle propukne až ve chvíli, kdy je oslaben imunitní systém. Vznik bradavic je jeden z velmi dobrých ukazatelů slabé obranyschopnosti. Stav imunity ovlivňuje dobu, kterou bradavice budou trápit. Většina bradavic totiž časem sama zmizí. Je-li však obranyschopnost příliš slabá, mohou bradavice na kůži vydržet i několik let, nebo se vracet. Samozřejmě je možnost nechat si bradavice odstranit kryoterapií, laserem nebo speciálními přípravky, prevencí vzniku však zůstává silná imunita.

Další běžnou kožní obtíží – ukazatel velké části stavu imunity, jsou mykotické infekce. Nejčastěji postihují chodidla, nehty a prostor kolem prstů, zejména pak nehet palce a meziprstí mezi malíkem a předposledním prstem na chodidle. Plísně, které mykózy způsobují, jsou rozšířené na teplých a vlhkých místech a setkáváme se s nimi zcela běžně. Rizikovými faktory pro propuknutí mykotických infekcí je kupříkladu zvýšené pocení nohou, neprodyšná obuv či špatná hygiena. Hlavním viníkem je však oslabený imunitní systém.

Lupy jsou šupinkami odumřelé kůže a jejich tvorba je zcela přirozená, neboť je navázána na obnovu vlasové pokožky. Nadměrnou tvorbu lupů často spouští podráždění vlasové pokožky nevhodnou vlasovou kosmetikou, dehydratací pokožky, ale podílejí se i kvasinky, které se v mikroflóře vlasové pokožky běžně vyskytují. K přemnožení kvasinek opět dochází při oslabení imunity. Lidé častěji trpí na zvýšenou tvorbu lupů v době, kdy jsou ve větším stresu. Sám stres odlupování svrchní části vlasové pokožky nezpůsobuje, ale narušuje celkovou imunitu.

Ječné zrno je bolestivý zánětlivý vřídek na vnější či vnitřní straně horního nebo dolního víčka, který dráždí oko. Jeho příčinou je nejčastěji bakteriální infekce, která způsobí zánět mazové žlázky u některé z řas. Infekce se do oka může dostat dotekem oka špinavou rukou, ale to, zda propukne, z velké míry opět ovlivňuje stav imunitního systému. Je to obtíž nepříjemná, avšak nevyžaduje speciální léčbu, ječné zrno obvykle do několika dnů odezní samo. Z vřídku se nesmí vymačkávat hnis.

Pro prevenci i urychlení léčby všech zmíněných potíží je potřeba imunitu posilovat. Dopomůže zejména pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu za každého počasí. Důležitá je vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu, která pročistí střeva, jejichž mikroflóra hraje v našem imunitním systému zásadní roli. Imunitu dále podpoří i užívání kvalitních doplňků stravy, které obsahují komplexní směs takzvaných polyfenolů – látek, které slouží k zásobování imunitního systému – a dále rovněž biologicky aktivní vitamíny z čistě přírodních zdrojů, antioxidanty a další minerály i stopové prvky. Dle TZ.

www.vegall.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová