Medicína

Rizika muže v andropauze


Kategorie: Aktuality Klimakterium 
10.květen 2019

Andropauza postihuje zhruba polovinu mužů. Klesající testosteron nezpůsobuje jen známé návaly horka, výkyvy nálad a problémy s erekcí, ale projevuje se i nebezpečnou osteoporózou a zvýšeným rizikem infarktu či mrtvice. Tyto vážnější komplikace jsou o to zákeřnější, že se zpočátku nemusejí vůbec projevovat a naplno propuknou až po letech.

Každá žena, díky všeobecně dostupným informacím se na menopauzu může s předstihem připravit. O mužském přechodu, andropauze, se mluví daleko méně. Částečně tím, že nepostihuje každého muže – s některými z jeho příznaků se potýká jen méně než polovina mužské populace. Kvůli menší informovanosti se ovšem často stává, že muži příznaky andropauzy neznají a nevědí, jak se se změnami vypořádat či jak své potíže mírnit.

U mužů začíná asi po třicítce klesat hladina testosteronu, za každý rok jej ubude necelé jedno procento. V kombinaci s jinými faktory pak nízká hladina testosteronu u některých mužů odstartuje nástup andropauzy. Muži ubývá energie, je náladový, trpí nespavostí a návaly horka, snižuje se jeho libido a má problémy s erekcí. Projevy jsou patrné hned od začátku andropauzy a jakkoliv jsou nepříjemné, nepředstavují větší ohrožení. Vedle těchto obtíží však jsou vážnější důsledky klesající hladiny testosteronu. Nejsou zřejmé a projevit se mohou až po mnoha letech od začátku přechodu. Jde například o řídnutí kostí, tedy osteoporózu, a nepříznivé kardiovaskulární změny s vysokou hladinou cholesterolu, vyšším rizikem vzniku hypertenze, mrtvice či infarktu.

Osteoporóza je progresivní a chronická kostní porucha, při níž ubývá kostní hmota a je narušena stavba kostí. Kosti se tak stávají křehčí a zvyšuje se riziko zlomenin. Ohroženy bývají typicky obratle, krček stehenní kosti, kosti předloktí či pánevní kost. Muži sice osteoporózou netrpí tak často jako ženy, statistiky však ukazují, že se například po zlomenině kyčle hůře zotavují – jen pětina z nich si uchová původní hybnost. Po zlomenině kyčle je u mužů rovněž registrována dvakrát větší úmrtnost než u žen. Časté jsou u mužů též zlomeniny obratle, po nichž může dojít i k trvalému upoutání pacienta na invalidní vozík. Jako prevence proti osteoporóze slouží vhodný pohyb, zejména chůze. Oblíbené aktivity jako plavání nebo cyklistika v tomto případě nepomohou, protože kosti při nich nejsou v potřebné míře zatíženy. Pomůže vhodná strava bohatá na vitamín D a vápník. Vhodné je též omezit alkohol a přestat s kouřením.

S narůstajícím věkem roste i výskyt kardiovaskulárních chorob, které jsou u nás i ve světě jednou z nejčastějších příčin smrti. Po přechodu, mužském i ženském, jejich riziko dramaticky roste. I zde je proto vhodné začít ihned po nástupu andropauzy přehodnocovat svůj životní styl a nepodceňovat ani prohlídky u praktického lékaře a příslušných specialistů. Zdraví srdce prospívá pravidelná fyzická aktivita, zmíněné plavání a jízda na kole. Z dietárních úprav se doporučuje omezit živočišný tuk (hlavně červené maso) a jíst více rybího masa i čerstvé zeleniny a ovoce. Na všechny příznaky andropauzy příznivě působí také dostatek spánku. Testosteron totiž naše tělo v hojnější míře tvoří právě v noci a v brzkých ranních hodinách a spíše ve fázích hlubšího spánku. Důležité je též naučit se odbourávat stres a kvalitně odpočívat. Pomohou také kvalitní doplňky stravy, pro muže, který obsahuje celou řadu prospěšných látek působících proti únavě, stresu, ale i sníženému libidu. Pro muže s přetrvávající nízkou hladinou testosteronu se pak nabízí využití substituční hormonální terapie.

Dle komentáře gynekologa a sexuologa MUDr. Pavla Turčana.

www.lesensky.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová