Medicína

Bylinná terapie a prevence cévních onemocnění mozku


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
15.duben 2019

V roce 2017 končily v českých nemocnicích úmrtím nejčastěji hospitalizace pro cévní nemoci mozku, dokládají aktuální údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Existují však účinné metody prevence i regenerace. Prospěšné jsou v tomto ohledu také bylinky.

Cévní nemoci mozku podle dat  ÚZIS ukazují, že v roce 2017 byly důvodem k hospitalizaci v 16,3 procentech případů. Byla u nich zjištěna nadprůměrná ošetřovací doba, která činila 13,3 dne. I přesto lidé hospitalizovaní pro tato onemocnění jim nejčastěji podlehli, a to v 9,9 procentech případů.

„V posledních letech v České republice pozorujeme mírný nárůst počtu pacientů, které postihne cévní mozková příhoda neboli mozková mrtvice. Ročně se jedná o přibližně 47 tisíc osob,“ upozorňuje profesor MUDr. Jaroslav Michálek z brněnské kliniky Cellthera. Mozková mrtvice patří mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí. Objevuje u lidí s vysokým krevním tlakem, ale mezi rizikové faktory patří také obezita, diabetes nebo vysoká hladina cholesterolu v krvi.

 „Mozkové mrtvici je možné poměrně účinně předcházet. Důležité je nekouřit a dodržovat zdravý životní styl,“ uvádí základy prevence Jarmila Podhorná, odbornice na gemmoterapii (medicínu pupenů) ze společnosti Naděje. Při prevenci cévních mozkových příhod a vůbec veškerých cévních problémů je třeba se nejprve zaměřit na očistu cév. V tomto směru jsou úspěšné bylinky. K nejlepším patří echinacea, pelargonie a gotu kola.

Na zpevnění, rozšiřování cév a tím zrychlení průtoku krve dobře působí především gemmoterapeutika (výtažky z pupenů). Nejúčinnější jsou kaštan jírovec, jeřáb oskeruše, kotvičník zemní a hlavně jinan. Ke zpevnění cév může pomoci tinktura z pupenů z černého bezu a lnice. Důležitá je též péče o játra.

Pokud člověka mozková mrtvice postihne, důležité je co nejdříve zahájit léčbu. Rozpuštění krevní sraženiny by mělo proběhnout do tří, maximálně čtyř a půl hodiny. Lze tak zabránit trvalým následkům. Při rehabilitaci po cévní mozkové příhodě mohou být rovněž prospěšné bylinky. Vhodná je třezalka, která pomáhá k obnově nervového vlákna. Účinkuje v kombinaci pitné kúry, obkladů a masáží třezalkovým olejem. Pro podporu regenerace a obnovy mozkové tkáně je vhodný bělotrn kulatohlavý.

Zdravotní stav pacientů po mozkové mrtvici však nelze vždy zlepšit pouhou rehabilitací. V rámci klinického výzkumu sdruženého v Mezinárodním konsorciu pro buněčnou terapii a imunoterapii bylo dokázáno, že vlastní kmenové buňky získané výhradně z tukové a pojivové tkáně dokáží významně utlumit chronický zánět v místě postižení mozku a zároveň regenerují podpůrnou mozkovou tkáň. Je však třeba, aby pacienti upravili svůj denní režim – pravidelně cvičili a změnili jídelníček. Nejlepší výsledky mají lidé, kteří aktivně spolupracují.  Dle TZ

www.nadeje-byliny.eu

 

Autor: MUDr. Olga Wildová