Medicína

Nemocných s TBC ubylo za čtyři roky o pětinu


Kategorie: Aktuality 
23.březen 2019

Tuberkulóza je infekční onemocnění, které se přenáší z člověka na člověka. Pro nemoc je typický dlouhodobý kašel s vykašláváním hlenů, špatné dýchání, teplota a pocení, celková slabost a váhový úbytek, bolesti na hrudníku nebo vykašlávání krve. Nemoc může následně postihnout i klouby, kosti nebo nervový systém.

 

Téměř o pětinu se za poslední čtyři roky snížil počet nemocných, u nichž zdravotnická zařízení vykázala Všeobecné zdravotní pojišťovně tuberkulózu. Celkem tuto diagnózu v roce 2018 lékaři zaregistrovali u 4 018 klientů nejsilnější tuzemské zdravotní pojišťovny. Ještě v roce 2015 to bylo téměř pět tisíc nemocných. Náklady na péči o klienty s TBC přesáhly v uplynulém roce 63,5 milionu korun.

Zdaleka ne všude ve světě je však situace taková. Organizace Lékaři bez hranic uvádí, že ročně onemocní ve světě tuberkulózou kolem 9 milionů lidí a téměř 2 miliony na ni zemřou. VZP upozorňuje na rizika spojená s TBC v souvislosti se Světovým dnem boje proti tuberkulóze.

Pokles počtu nemocných se mezi klienty VZP projevuje i přesto, že povinné očkování proti tuberkulóze bylo v roce 2010 ukončeno a nyní jsou očkovány jen děti z rizikových skupin. Tedy například děti ze zemí, kde je výskyt TBC vyšší než 40 nemocných na 100 tisíc obyvatel, nebo žijí společně s tím, komu byla TBC diagnostikována. Dle TZ.

www.vzp.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová