Medicína

Světový den vody – 22. 3.


Kategorie: Aktuality 
22.březen 2019

Téměř 90 litrů pitné vody za den je spotřeba průměrného Čecha. Ve světě je to na hlavu téměř dvojnásobek, tedy 180 litrů denně. Ale i v Evropě jsou oblasti, kde je pitné vody nedostatek. Humanitární organizace Adra proto letos pomůže v jedné z nich - v zakarpatském Mukačevu - postavit téměř dvě desítky pump na vodu pro téměř 7 tisíc lidí, kteří jsou bez vody.

Podle Světové zdravotnické organizace je na světě až 423 milionů lidí, kteří berou vodu z nechráněných zdrojů. Pitná voda je tak pro řadu komunit po celém světě stále cenným artiklem. A jen v roce 2018 se z nepitné vody nakazily nejrůznějšími onemocněními statisíce tisíce dospělých a dětí. Špatný přístup k pitné vodě v kombinaci s horšími hygienickými podmínkami pak mají dle dostupných statistik na svědomí až 4 % všech úmrtí a 5,7 % všech onemocnění.

Omezený přístup k pitné vodě je velkým problémem i v nedaleké oblasti, ukrajinském Zakarpatsku. Dobrovolníci z české humanitární organizace proto pomáhají ve spolupráci se švédskou firmou Atlas Copco místním v táborech nacházejících se v okolí města Mukačevo s budováním vodovodní infrastruktury.

V mukačevském táboře žije celkem 7 tisíc lidí bez napojení na rozvody vody a kanalizaci. Většina obyvatel tedy vodu čerpá ze znečištěné řeky a následně ji využívá pro vaření, praní nebo hygien, což. se promítá na zhoršeném zdravotním stavu místních obyvatel. Situaci navíc zhoršuje skutečnost, že většina obyvatel osad nevlastní žádný průkaz totožnosti, což jim v podstatě znemožňuje přístup ke zdravotním či sociálním službám.

V Zakarpatí žije mnoho etnických menšin, které jsou oproti většinové společnosti v běžném životě stále ještě znevýhodňovány. Ukrajinské vládě se tento problém nedaří řešit nebo jej podle odborníků přehlíží. V současnosti zde podle pracovníků humanitárních organizací žije až 79 komunit, které čítají kolem 80 tisíc obyvatel. Často v zakarpatských osadách a táborech není zajištěn ani základní životní standard a není zde přístup k nezávadné pitné vodě.

V průběhu roku 2018 ADRA získala pro Ukrajinu 7 tisíc eur, které investovala do výstavby 15 pump. V letošním roce by to měl být skoro dvojnásob finančních prostředků, plánuje se tak jejich další rozšíření o 14 nových čerpadel ve vesnicích Berkasovo, Chomonyn, Pavshyno a jedna velká studně v mukačevském táboře.

ADRA Česká republika je součástí mezinárodní sítě organizací ADRA, které působí ve více než 130 zemích světa. Poskytuje okamžitou humanitární pomoc v zahraničí při mimořádných událostech (povodně, zemětřesení, válečné konflikty apod.). Zároveň realizuje dlouhodobé rozvojové projekty s cílem poskytnout lidem žijícím v chudobě a ve špatných životních podmínkách. V České republice pracuje od roku 1992. V současnosti koordinuje 15 dobrovolnických center, která se zaměřují především na pomoc seniorům, dětem a zdravotně postiženým. Patří mezi největší koordinátory pomoci při povodních a jiných živelních katastrofách u nás. Věnuje se také globálnímu rozvojovému vzdělávání. Dle TZ.

www.adra.cz.

www.commlab.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová