Medicína

Nízkoenergetická dieta vede k remisi cukrovky (studie)


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví Cukrovka 
25.březen 2019

Nová studie s názvem DIRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky publikovali britští vědci na březnové konferenci   k diabetu v Liverpoolu, prokazuje, že lidem trpícím obezitou a zároveň diabetem druhého typu, pomohla nejen k výraznému úbytku váhy, ale také k odstranění projevů cukrovky krátkodobá nízkoenergetická dieta, na které je postavena počáteční fáze programu Cambridge Weight Plan.

Více než třetina pacientů zapojených do výzkumu, která dodržovala denní energetický příjem nepřesahující 850 kilokalorií ve formě nutričně vyvážených produktů po dobu tří až pěti měsíců a následně navázala konzumací normálních porcí jídla, se zbavila cukrovky druhého typu již v prvním roce a pozitivní výsledek přetrval i následující rok po ukončení programu.

Krátkodobé dietní omezení u obézních pacientů, postavené na konzumaci nutričně vyvážených produktů, jako jsou polévky nebo koktejly, dokáže v dlouhodobém horizontu odstranit symptomy cukrovky druhého typu. Toto zjištění zveřejnili britští vědci na konferenci k diabetu, která se konala ve dnech 6.– 8. března 2019 v Liverpoolu. U onemocnění, které bylo dlouhodobě vnímáno jako neléčitelné, se jedná o průlomové zjištění.

První fáze výzkumu prokázala, že 46 procent zúčastněných pacientů dosáhlo remise diabetu po jednom roce trvání programu komplexní změny životního stylu. Poslední výsledky ukázaly, že tři čtvrtiny z nich, bylo bez příznaků cukrovky ještě následující rok. „Výsledky této studie jsou významným pokrokem, kterým končí éra diabetu druhého typu jako nevratného a progresivního onemocnění,” říká Roy Taylor, profesor z Univerzity v New Castlu a jeden z vedoucích studie DIRECT.

Nyní je jasnější biologická podstata tohoto reverzibilního stavu. Je však nutno mít na paměti, že cukrovka se může vrátit se znovunabytím hmotnosti. Remise cukrovky druhého typu může pacientům změnit život. Studie předkládá potenciální řešení a nyní by bylo důležité , aby se překvapivé výsledky studie dostaly mezi lidi trpící cukrovkou co nejdříve.

Studie se účastnilo téměř 300 lidí. Polovina z nich dodržovala „tekutou dietu” na bázi denní konzumace polévek a koktejlů, jejichž energetická hodnota se pohybovala mezi 825 a 853 kilokaloriemi na den, dle zvolené příchuti. Pro srovnání – tito lidé byli dříve zvyklí sníst až 3000 kcal za den (doporučený denní energetický příjem pro zdravou dospělou ženu je 2000 kcal a muže 2500 kcal). Právě výrazné snížení kalorického příjmu spolu s úbytkem váhy je podle vědců hlavní příčinou převratných výsledků studie. Zhruba u poloviny lidí na tekuté stravě byla prokázána remise cukrovky druhého typu v prvním roce, další rok nato 53 lidí ze 68 zkoumaných mělo hladinu krevního cukru stále nižší než 6,5, která je považována za hraniční.

Lidé ve skupině, která již nevykazovala cukrovku, snížili svou váhu u každého jednotlivce v průměru o 10,4 kg. Lidé s relapsem cukrovky naopak ztratili na váze pouhých 3,7 kg. Vědci ale zároveň upozorňují, že neexistuje žádný ideální úbytek váhy, který by měl za následek zaručenou remisi cukrovky. Rovněž upozorňují, že jde o individuální množství uloženého útrobního tuku, který ovlivňuje tvorbu inzulinu, hormonu regulujícího hladinu cukru v krvi. Některým účastníkům studie například stačilo shodit 5 kg, aby u nich došlo k remisi cukrovky. A pokud je nabrali zpátky, vrátila se jim i cukrovka.

„Je zcela nepochybné, že redukce viscerálního tuku u diabetiků druhého typu pomocí speciální nízkoenergetické diety v modulu Cambridge Weight Plan zásadním způsobem ovlivňuje kompenzaci hladiny krevního cukru. Ve studii bylo doloženo, že redukce tělesné hmotnosti vedla k takovému zlepšení, že vedle dietních opatření nebyla již nutná další perorální antidiabetika. Současně se stabilizovaly i další metabolické parametry – např. hypertenze.

“Zásadním přínosem bylo, že efekt přetrvával dlouhodobě i po ukončené úvodní intenzivní dietní intervenci. Klíčové však také bylo dlouhodobé udržení dosažené snížené tělesné hmotnosti,” reaguje na výsledky studie prof. MUDr. Vladimír Teplan, obezitolog, nefrolog a odborný garant programu Cambridge Weight Plan pro Českou a Slovenskou republiku.

Vzhledem k narůstajícím počtům nemocných s diabetem druhého typu a obezitou ve Velké Británii a vysokých výdajům na léčbu těchto nemocných je nesmírně důležitý zájem představitelů Britského národního zdravotního systému (NHS) přenést tyto výsledky do široké klinické praxe, a tím významně ušetřit za nezbytnou zdravotní péči. Dle studie DROPLET z roku 2018 zde mohou sehrát velkou roli i praktičtí lékaři (GPs).

„Epidemie” cukrovky dosahuje v Británii rekordních čísel – diabetem trpí skoro pět milionů lidí, z toho jeden z deseti je ve věku nad 40 let. 90 procent z tohoto počtu má diabetes druhého typu. Přestože rozvoj tohoto typu cukrovky ovlivňuje i genetika, onemocnění urychluje právě i obezita a nedostatek pohybu. Diabetes vede k dalším zdravotním obtížím, mimo jiné k mrtvici, selhání jater nebo diabetické retinopatii, což je závažné onemocnění oční sítnice. V České republice není situace o mnoho lepší. Počet diabetiků u nás se přibližuje hranici 900 tisíc a ročně přibývá zhruba 1500 nových případů.

 

Dle TZ

www.guideline.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová