Medicína

Proč s křečovými žilami právě v jarních měsících


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky 
12.březen 2019

Ačkoliv je léto zdánlivě daleko, je nutné již teď pamatovat na unavené a bolavé nohy. Nepříjemné příznaky v chladnějších měsících se někdy zmírní, u někoho přetrvávají i přes zimu. Pro všechny ale platí, nohy na stole nebo studená sprcha lýtek v létě jsou poslední pomocí, která může pouze zmírnit příznaky. Popisované nepříjemné pocity v nohách jsou totiž příznaky chronického žilního onemocnění, které se později projevuje jako metličky a křečové žíly. Pokud jste tedy v létě cítili popisované příznaky a navštívili lékaře, který vám předepsal léky a doporučil kompresní punčochy, je důležité v této léčbě vytrvat. Pokud jste se k lékaři nedostali a potíže jste se snažili přehlížet, potom je nyní nejvyšší čas na návštěvu lékaře, díky které připravíte své nohy na léto. Obtíže při vyšších okolních teplotách se s velkou pravděpodobností vrátí. Zánět žil, který je jejich důvodem, za rok jistě postoupil.

Těžké a otékající nohy jsou už signálem chronického žilního onemocnění (CVD – z angl. Chronic Venous Disease). Jeho základem je narušení funkce žilních chlopní, které vede ke vzniku dlouhodobého zánětu žil. Jednosměrné chlopně, které jsou součástí žil dolních končetin, mají za úkol umožnit průtok krve pouze směrem z nohou zpět nahoru. Vzhledem k tomu, že chlopně nemohou správně pracovat, zůstává krev v žilách a vzniká následné onemocnění. Chůze a studená sprcha otoky a další příznaky zlepšují.

Chronické žilní onemocnění si většina z nás spojuje s tzv. metličkami nebo křečovými žilami, to znamená s projevy, které jsou vidět. Je však třeba si uvědomit, že zánět se rozvíjí už v tzv. nultém stadiu, které – kromě „pocitových příznaků“ – dosud nezahrnuje viditelné známky žilního onemocnění. Zatímco v ostatních vyspělých zemích je návštěva lékaře při prvních nepříjemných pocitech nohou běžná, v České republice se čeká nejčastěji až na křečové žíly. Chronické žilní onemocnění je však nezbytné začít řešit od samého začátku. Jedině tak lze zastavit, nebo aspoň výrazně oddálit přechod do dalších stadií, ve kterých je člověk nucen se potýkat se závažnými zdravotními následky.

Aby svalová žilní pumpa, která napomáhá správnému průtoku krve, fungovala, je nutné zapojit svaly. Pomohou procházky i speciální cvičení na protažení nohou. Volně prodejné krémy a mastičky poskytují pouze okamžitou úlevu, na léčbu zánětu v žilních stěnách nestačí. Lékař může předepsat venofarmaka, která budou pro žíly to stejné, jako posilovna pro svaly. Jejich výhodou je, že řeší podstatu chronického žilního onemocnění -  zánět.

Výborná a velice prospěšná je vhodná obuv a oblečení, které nikde netlačí a neškrtí. Lýtkům prospívá studená sprcha nebo Kneippův chodník (střídavá chůze v ledové a teplé vodě), který je již často součástí městských bazénů. Výhodou kompresních punčoch je okamžitý efekt – stlačují rozšířené žíly při chronickém žilním onemocnění. Je dobré dávat nohy do zvýšené polohy vždy, když je to možné.

Chronické žilní onemocnění je bohužel celoživotní, což znamená, že jeho léčba vyžaduje spolupráci lékaře a pacienta. I když volně prodejné mastičky a krémy mohou krátkodobě ulevit od příznaků, pouze lékař může doporučit léky řešící základ onemocnění. O žíly je nutno dlouhodobě pečovat. Je chybou si myslet, že trvalým řešením je operace spočívající v odstranění či uzavření nevzhledných křečových žil či metliček. Ta totiž neřeší příčinu, ale pouze následek. Proto je důležité, aby po případné operaci následovala změna životního stylu a dlouhodobá léčba venofarmaky, léky posilujícími žilní stěnu a podporující narušený žilní systém dolních končetin. Je to jediný způsob, který snižuje riziko nových metliček, křečových žil a dalších zdravotních komplikací. Dle TZ

www.focus-age.cz

www.zilniporadna.cz

Bezplatná mobilní aplikace: Bolí Vás nohy?

Autor: MUDr. Olga Wildová