Medicína

Nová generace multiorgánové podpory


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví 
15.únor 2019

Ostravský kongres Colours of Sepsis patří každoročně svým rozsahem mezi nejvýznamnější odborné akce u nás, a jinak tomu nebylo ani letos v závěru ledna 2019. Již 21. ročník přinesl převratné novinky v oblasti multiorgánové podpory. Společnost Fresenius Medical Care zde představila pro český trh technologii Xenios, která nabízí novou generaci terapií pro multiorgánovou podporu.

Ke konzoli Xenios je totiž možné v případě multiorgánového selhání prostřednictvím pacientského kitu Novalung připojit přístroj pro podporu akutně selhávajících ledvin multiFiltrate nebo multiFiltratePRO. Krev takto náročného pacienta pak může být systémem mimotělního oběhu nejen očišťována od uremických látek, ale zároveň i okysličena a zbavena oxidu uhličitého. “Jedná se o revoluční technologii, díky které přinášíme komplexní řešení pro pacienty s multiorgánovým selháním. Tyto moderní technologie umožňují společnosti Fresenius Medical Care nabídnout lékařům náhradu funkcí čtyř životně důležitých orgánů – ledvin, jater, plic a srdce,“ říká David Prokeš, generální ředitel společnosti Fresenius Medical Care – ČR, s.r.o.

V rámci kongresu byly představeny i kity Novalung zajišťující terapie od podpory funkce plic až po jejich plnou náhradu. Řešení podpory či náhrady funkce plic jsou určeny nejen pro pacienty s potřebou dočasné nebo dlouhodobé podpory funkce plic, ale i pro pacienty s kritickým selháním plic. Metoda je indikována pacientům s ARDS (syndrom akutní dechové tísně), CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) a lze ji využít i jako přemostění k transplantaci plic. Ve většině případů se uplatňuje u stavů ohrožujících život. Namísto plic pak přebírá oxygenační funkci přístroj. Kity Novalung se připojují ke konzoli Xenios, což je pumpový systém, který odvádí krev mimotělním okruhem do oxygenátoru, tam se zbavuje oxidu uhličitého (CO2), přijímá kyslík (tzv. oxygenace) a následně ji vrací zpět do těla. V případě vysokých krevních průtoků a veno-arteriálního zapojení přístroj slouží nejen jako plná podpora plic, ale i podpora srdce. Volbou velikosti oxygenátoru a vhodného průtoku krve a plynů lze pak terapii indikovat dospělému pacientovi i novorozenci.

S kity Novalung souvisí léčebná terapie iLA (Interventional Lung Assist), která představuje inovativní přístup k léčbě pacienta. Ten během ní nemusí být v umělém spánku, imobilní a pasivní, ale je při vědomí, mobilní a aktivní. Metoda byla vyvinuta ve snaze eliminovat poškození plic způsobená umělou plicní ventilací (komplikace spojené s intubací, infekce, ochabnutí dýchacího svalstva, negativní vliv na srdce, ledviny a trávicí systém). Někteří pacienti se díky této metodě mohou umělé plicní ventilaci zcela vyhnout a u pacientů dlouhodobě ventilovaných umožňuje postupné odvykání plicní ventilaci.

Fresenius Medical Care je tak největším poskytovatelem dialyzační léčby a zároveň i dodavatelem dialyzačních produktů, jako jsou dialyzační přístroje, dialyzátory a ostatní spotřební materiál. V České republice působí od roku 1993 a v současné době zabezpečuje ve svých 25 střediscích péči o téměř 1 700 pacientů v chronickém dialyzačním programu. Dle TZ

www.fmc-ag.com

Tato zpráva může obsahovat výhledová prohlášení, která podléhají řadě nejistých okolností a rizik. Skutečné výsledky by se tak mohly významně lišit od výsledků popsaných v těchto výhledových prohlášeních, a to z různých důvodů, např. díky změnám obchodních, ekonomických a soutěžních podmínek, úpravě legislativních pravidel, výkyvům měnových kurzů, nejistým výsledkům soudních sporů nebo jiných šetření a dostupnosti financování. Tyto i další rizikové faktory a nejisté okolnosti jsou podrobně popsány ve zprávách společnosti Fresenius Medical Care AG & Co. KGaA, které byly předloženy Americké Komisi pro cenné papíry a burzy. Společnost Fresenius Medical Care AG & Co. KGaA není odpovědná za jakékoliv budoucí změny výhledových prohlášení uvedených v této zprávě.

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová