Medicína

Nedostatek lékařů předepisujících léčebné konopí


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
11.únor 2019

Zájem pacientů o léčbu konopím stoupá. Přesto je v Česku dle údajů Státní agentury pro konopí pro léčebné použití aktuálně řádově jen 60 předepisujících lékařů. Výsledkem je tak přetížení těchto odborníků zájemci o inovativní metodu léčby, která se indikuje zpravidla na chronickou bolest u různých diagnóz. Situaci je možné zlepšit pouze edukací dalších lékařů.

Společnost Spectrum Cannabis Czech proto pro lékaře i lékárníky pořádá odborné vzdělávací workshopy s cílem napomoci rozšíření povědomí o možnostech využívání léčebného konopí mezi lékaři napříč odbornostmi, aby se tak léčba konopím stala dostupná většímu počtu pacientů. Od poloviny minulého roku proběhlo již 6 takových workshopů. Největší zájem o vědecké poznatky k účinkům léčebného konopí zaznamenávají pořadatelé především u odborníků z řad algeziologů a neurologů. Letos nabízí společnost Spectrum Cannabis Czech lékařům také možnost účastnit se akreditovaných vzdělávacích seminářů, které pořádá ve spolupráci s Mezinárodním institutem pro výzkum konopí a kanabinoidů (ICCI).

Léčebné konopí je úspěšně využíváno k léčbě chronických bolestí páteře, kloubů či svalů, neurologických obtíží při roztroušené skleróze a nevolností spojených s onkologickou léčbou. Jeho užívání pomáhá snižovat spotřebu opioidů, které mohou mít škodlivé až smrtící účinky. Přesto počet odborníků oprávněných k předpisům konopí pro léčebné účely je málo. „Mnoho lékařů o možnostech předepisování léčebného konopí stále ještě neví. V některých oblastech lékaři s oprávněním navíc úplně chybí.“

V Česku mohou léčebné konopí pacientům předepisovat lékaři, kteří působí se specializací na léčbu bolesti, klinickou či radiační onkologii, neurologii, paliativní medicínu, revmatologii, ortopedii, infekční či vnitřní lékařství, oftalmologii, dermatovenerologii, geriatrii nebo psychiatrii. Pro ně i další zájemce z řad pracovníků ve zdravotnictví pořádá Spectrum Cannabis jednou až dvakrát měsíčně vzdělávací workshopy zdarma. Odborníci na nich informují o léčebných účincích kanabinoidů i o technické stránce předepisování a výdeje, dávkování a zkušenostech s léčbou a předepisováním.

Lékaři a lékárníci mohou také využívat seminářů pořádaných Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. V následujících letech bude ve spolupráci se Spectrum Cannabis probíhat řada akreditovaných seminářů v krajských městech pořádaných Mezinárodním institutem pro výzkum konopí a kanabinoidů (ICCI) v Praze. Společnost Spectrum Cannabis dále podporuje lokálně pořádané semináře na úrovni zdravotnických zařízení a také se účastní odborných konferencí.

Seznam odborných lékařů oprávněných předepisovat konopí je uveden na stránkách pacientského spolku KOPAC, případně je možné volat na infolinku společnosti. Pacienti si mohou na základě lékařského předpisu léčebné konopí vyzvednout v každé lékárně v ČR, tedy téměř na více než 2000 místech. Aktuální koncová cena medicinálního konopí Spectrum Cannabis pro pacienta je nově pod hranicí 130 korun za gram sušeného květu. Léčba konopím není hrazena zdravotními pojišťovnami. Pro některé pacienty, například invalidní důchodce a seniory, tak může být finančně náročná. Návrh na legislativní změnu spočívající v proplácení léčebného konopí pojišťovnami nebo v dotování léčby ze státního rozpočtu mělo na konci minulého roku vypracovat Ministerstvo zdravotnictví na základě podnětu premiéra Andreje Babiše.

Společnost Canopy Growth je světová firma, která se zabývá produkty z konopí. Nabízí různé značky a druhy léčebného konopí ve formě sušené drogy, oleje a gelových kapslí. Společnost navázala spolupráci s dalšími firmami jako například firmou Snoop Dog a  firmou Constellation Brands. Společnost má pobočky v sedmi zemích ve čtyřech světadílech. Provádí rozsáhlý klinický výzkum, šíří povědomí veřejnosti o léčebném konopí.

Společnost Spectrum Cannabis Czech s.r.o. je distributorem konopí pro léčebné účely se sídlem v České republice a přímo nebo prostřednictvím svých poboček je držitelem licence na konopí pro léčebné použitíod roku 2014. Distribucí konopí pro léčebné účely začala v roce 2015. Sesterská společnost Annabis, s.r.o. vyrábí organickou kosmetiku z konopí. Dle TZ.

www.canopygrowth.com

www.spectrumcannabis.cz

www.epicpr.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová