Medicína

Komplikace klimakteria v zaměstnání


Kategorie: Žena a zdraví Léčivé rostliny Aktuality 
08.únor 2019

S neustále se posouvající hranicí pro odchod do důchodu je téměř jisté, že naprostá většina žen stráví celou dobu přechodu ještě v zaměstnání. Projevy klimakteria však mohou zaměstnankyním velmi komplikovat výkon jejich povolání a vést až k frustraci z pracovního života. Je důležité, aby se často tabuizované téma menopauzy otevřelo i na pracovištích. V současnosti se firmy o zdraví a pohodu svých zaměstnanců zajímají mnohem více než dříve, ženám v klimakteriu se tak může dostat více podpory. Starat se o sebe ale musí i sama žena.

Menopauza, tedy poslední menstruace v životě ženy, nastává dle statistik v průměru mezi 49. a 51. rokem života. Doba, po kterou se doprovodné symptomy objevují, je velmi individuální, průměrně činí kolem 4 let, avšak v extrémních případech může dle výzkumů trvat i déle.  K příznakům klimakterického syndromu patří návaly horka a zvýšené pocení, změny nálad, snížení psychické i fyzické výkonnosti a častou únava. Žena se může potýkat se zhoršenou pamětí, nižší soustředěností, úzkostlivostí či i sníženým sebevědomím až depresí. Návaly horka, podle studie americké North American Menopause Society trápí celé tři čtvrtiny žen v přechodu. U čtvrtiny žen jsou poté návaly natolik silné a časté, že jim značně komplikují běžný život.

Nepohodlí a mnohdy i stres pak žena zažívá, pokud se s příznaky přechodu musí vypořádávat ve svém zaměstnání – situací, která se jednou bude týkat naprosté většiny pracujících žen. (Podle nové důchodové novely bude moci žena odejít do řádného starobního důchodu ve svých 65 letech.)

Většina žen tudíž bude nucena potýkat se s příznaky přechodu během své pracovní kariéry, a to nejspíše po několik let. Pro mnoho z nich přechod představuje stav, za který se stydí a o němž nemluví ani doma, ani na pracovišti. V praxi se tak často stává, že žena v zaměstnání doslova trpí vlivem nepříjemných fyzických projevů, případně se potýká s horšími pracovními výsledky způsobenými únavou či zapomínáním. To vše pak nahrává stresu, který symptomy menopauzy ještě zhoršuje, či frustraci ze zaměstnání, jež může vyústit rezignací na kariérní postup nebo i odchodem z práce.

S tím vším lze ovšem bojovat otevřením diskuze o tomto tématu také na pracovišti. Dnes, kdy je také v obchodní sféře trendem zaměření na zdraví a psychickou pohodu zaměstnanců, panují dobré podmínky pro to, aby se potřebami svých pracovnic v klimakteriu začaly firmy intenzivněji zabývat.

Z lékařského hlediska prochází ženské tělo v menopauze změnami, jež jsou svou razancí a dopadem srovnatelné s těhotenstvím. Klimakterickým zaměstnankyním přitom určitě většina zaměstnavatelů neposkytuje takové úlevy, jako těm těhotným,“ upozorňuje odborník. Nutno ovšem podotknout, že chyba není jen na straně zaměstnavatele, ale též na straně žen, které o svých problémech a potřebách v tomto období zpravidla mlčí.

Symptomy menopauzy mohou potrápit ženu na jakékoliv pozici, obecně však v horší situaci budou ty ženy, které vykonávají profese s důrazem na fyzickou zdatnost, jako jsou kupříkladu policistky, hasičky či záchranářky, nebo takové, v nichž je nezbytné značné soustředění a dobrá paměť.

Zmiňované návaly horka rovněž ve vyšší míře potrápí pracovnice, jež se musejí přizpůsobit přísným pravidlům oblékání, ať už z důvodů reprezentativních (požadavek na dlouhé rukávy, saka, silonky), nebo bezpečnostních (kombinézy, neprodyšné obleky, gumové rukavice, pokrývky hlavy a podobně).

Právě v oblasti dresscodu by tak zaměstnavatelé měli být ke svým zaměstnankyním ohleduplní a nabídnout jim lehčí alternativu pracovního oděvu nejlépe z prodyšných materiálů. Další úlevy ze strany zaměstnavatele pak mohou zahrnovat kupříkladu častější přestávky, dostupná hygienická zařízení s větším soukromím nebo flexibilnější pracovní dobu.

Samostatně může žena s návaly horka bojovat zvýšeným pitným režimem, častějším větráním v kanceláři a nošením vrstveného prodyšného oděvu nejlépe z bavlny či plátna. Náhlý nával pak lze zažehnat například i přiložením mokrého ručníku na krk. Pocení a návaly horka lze mírnit i úpravou stravovacích návyků. Dopřávat si lehčí jídla namísto vydatných, omezit kofein, alkohol, rafinovaný cukr a kořeněná jídla. Naopak se doporučuje zařadit více potravin bohatých na vápník a hořčík i více ovoce a zeleniny.

Nejen proti návalům, ale i dalším četným projevům klimakteria pak výborně působí potraviny s vysokým obsahem fytoestrogenů, kupříkladu sója, cizrna nebo červený jetel, příznivý vliv má i mateří kašička. Skvělou prevencí proti projevům klimakteria je rovněž užívání doplňků stravy právě s obsahem těchto látek. U žen se silnými symptomy menopauzy se pak vyplatí zvážit také hormonální terapii. TZ podle komentáře gynekologa MUDr. P. Turčana ze společnosti Vegall Pharma,s.r.o.

www.lesensky.cz

www.vegall.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová