Medicína

Čechům většinou novoroční předsevzetí nevydrží


Kategorie: Aktuality 
07.leden 2019

Každý rok je ve svém závěru ve znamení bilancování a předsevzetí. Bohužel, jak vyplynulo z průzkumu výživových poraden Naturhouse, v předsevzetích nejsou Češi příliš originální a většinou si stále přejí to samé. Šetření provedla agentura STEM/MARK pro rok 2017, která oslovila 500 respondentů ve věku 15 až 59 let. Zadavatelem byla síť výživových poraden. Pro rok 2019 je možné předpokládat výsledky obdobné.

Novoroční předsevzetí si podle průzkumu někdy dala více než polovina lidí, častěji ženy a mladší ročníky. Vedou vysokoškoláci. S rostoucím věkem pak důležitost přisuzovaná předsevzetím klesá. Třetina dotázaných je považuje za důležité pro realizaci svých plánů, pouze pětina dotázaných ho však dodrží. Nejdéle vydrží ty spojené s rodinou, nejrychleji pak lidé vzdávají konec kouření. Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina dokonce během prvních pár dní.

Proč lidé často předsevzetí nedodrží, alespoň ty týkající se životního stylu? Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že je lidé neberou moc vážně. Je to už stereotyp. Důležité je mít silnou motivaci. Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, např. zhubnout 10 kg za měsíc. Pomoci s motivací však může např. rodina a přátelé.

Jak průzkum odhalil, především ženy chtějí začít hubnout (74 %), zdravě jíst (62 %) a lépe dodržovat pitný režim (36 %). Muži se častěji zaměřují na omezení alkoholu (13 %) a kouření (32 %). Mladí do 29 let plánovali lépe dodržovat pitný režim (39 %), naučit se cizí jazyk (30 %) a více spát (23 %). Lidé mezi 30–44 lety se chtěli více věnovat rodině (22 %). Předsevzetí se tedy obvykle týkají zdravějšího zdravotního stylu.

Dalším výsledkem, který zveřejnila síť výživových poraden na základě průzkumu, je potvrzení, že v období Vánoc více než polovina lidí konzumuje zvýšené množství jídla a pití. Častěji se jedná o vysokoškoláky. Nejméně často konzumují zvýšené množství jídla a pití lidé nad 45 let. Takže průměrně Češi přes Vánoce přiberou dvě až pět kilogramů a trvá pak i několik měsíců než získají původní váhu.

Mezi jednotlivými pohlavími ani věkovými kategoriemi nebyly téměř žádné signifikantní rozdíly – zdravější životní styl i na rok 2017 plánovali prakticky všichni. Ženy chtěly v roce 2017 více začít hubnout (57 %), muži častěji plánovali omezit pití kávy (11 %). Třetina vysokoškolsky vzdělaných plánovala najít rovnováhu mezi prací a volným časem. 4 z 10 vyučených toužilo vydělat více peněz.

Tipy a rady výživových poradců, aneb jak letos vydržet?  K bilancování patří dosažený úspěch i osobní selhání a zamyšlení, co by se dalo změnit k lepšímu.

Pokud někdo chce cokoliv změnit, měl by začít hned a nečekat až na Nový rok. Totiž zhubnout, přestat kouřit, učit se cizí jazyk, najít si hobby, s tím lze přece začít kdykoli. Bez silné motivace se pak chuť a energie ztrácí. Často odradí i první nezdary. Z toho důvodu je nutné zůstat v realitě a soustředit se jen na jednu věc!. Podporou může být rodina, přátelé i spolupracovníci, pokud budou informovaní o daném předsevzetí. Lze si určit i systém odměn při dodržení plánů.

Předsevzetí jsou však pro každého jen jeho soukromou záležitostí. Není tedy důvod stavět se k nim negativně. Být třeba naštvaní z nutnosti jít cvičit, učit se cizí jazyk apod. Každý se rozhoduje sám. Pokud se vše nedaří podle plánu, je dobře zatnout zuby a pokračovat. Nevadí. Ale nevzdávat se!  

Dle TZ.

 www.naturhouse-cz.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová