Deprese

Týdny pro duševní zdraví 2018


Kategorie: Aktuality Deprese 
17.září 2018

S problémy s duševním zdravím se za život setká každý čtvrtý Čech. Paradoxně navzdory tomu by se tři lidé z pěti styděli před svým okolím přiznat, že vyhledali odbornou pomoc. S podobnými předsudky již téměř třicet let bojují Týdny pro duševní zdraví, v jejichž rámci se po celé republice koná řada kulturních a osvětových akcí. 29. ročník Týdnů pro duševní zdraví nabídne široký výběr akcí po celém Česku. Pomáhá čelit stereotypům o duševním zdraví a nemoci.

 „Týdny pro duševní zdraví jsou již tradičně příležitostí představit veřejnosti talenty a příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Ukazujeme tak v nejrůznějších podobách skutečnost, že problémy s duševním zdravím nemusejí být překážkou pro tvůrčí a smysluplný život, že zotavení je možné. Přibližujeme také veřejnosti zdravotně-sociální služby, mluvíme o duševním zdraví a péči o něj. Jsem hrdý, že se k této myšlence každoročně hlásí hodně organizátorů nejrůznějších akcí z celé republiky," komentuje Pavel Novák generální ředitel Fokusu Praha a předseda správní rady Fokusu ČR, jeden ze zakladatelů a iniciátorů TDZ.

 Program Týdnů pro duševní zdraví probíhá každoročně od 10. září do 10. října, tedy do dne, který je Světovým dnem pro duševní zdraví. Fokus Praha letos k tomuto dni připravil besedu se stále aktuálním tématem Důstojnost a lidská práva v současném systému psychiatrické péče. 

A co všechno přinesou letošní „týdny"? „Například v Jihlavě proběhne One human show herečky Simony Babčákové nebo výstava Smysl v nesmyslu, v Olomouci budou kreativní dílny i vernisáž nové výstavy, na Mělníku bude výstava Vnitřní dialog i přednáška prof. Cyrila Höschla Umění a (neuro)věda. Program je  opravdu velice pestrý a určitě je z čeho vybírat," upozorňuje Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví. Velká část akcí je navíc pro veřejnost zcela zdarma.

Novým partnerem TDZ je  v letošním roce 2018 Národní ústav duševního zdraví, přední české vědecko-klinické centrum v oblasti výzkumu duševního zdraví, onemocnění a neurověd. Nová spolupráce přináší širokou vzájemnou koordinační a odbornou podporu spolupracujících organizací, zaručuje návaznost na reformu psychiatrické péče a zvyšuje společenský dopad pořádaných akcí. zdraví.  Dle TZ

www.tdz.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová