Medicína

O laserových operacích očí


Kategorie: Aktuality 
28.srpen 2018

Život bez brýlí či kontaktních čoček už dávno nemusí být jen tajným přáním - díky vyspělým laserovým operacím, které probíhají zcela bezpečně za použití nejmodernějších technologií a metod, lze se brýlí či čoček zbavit doslova ze dne na den. Odhodlat se k laserové operaci očí bývá však pro řadu lidí těžké. Většinou je to obava z úplné ztráty zraku nebo mýty a polopravdy o laserové operaci.

Obava z bolesti při výkonu je zbytečná. Při nejmodernějších laserových zákrocích po důkladném očním vyšetření s použitím femtosekundového laseru pacient během zákroku žádnou bolest necítí. Běžné je pouze mírné pálení či slzení očí bezprostředně po zákroku, které někteří pacienti popisují jako únavu očí po nevyspání. Většinou ale trvá zhruba jen čtyři hodiny a už večer v den operace lze číst nebo sledovat televizi a druhý den pohodlně pracovat. Laserové zákroky jsou bezpečné, rekonvalescence je velmi rychlá. Obě oči se operují současně a pooperační diskomfort, kdy oči slzí a mírně pálí, trvá zhruba čtyři hodiny.

Pravdou je, že způsobů řešení očních vad existuje více a ani jedna metoda není ve výsledku laciná. Třeba používání kontaktních čoček po dobu dvaceti let se může dostat i na 120 tisíc korun. Levné nejsou ani kvalitní brýle, kterých je za celý život se změnami v počtu dioptrií zapotřebí hned několik. Uživatelé kontaktních čoček je navíc musejí chtě nechtě alespoň občas kombinovat s dioptrickými brýlemi.

Předoperační vyšetření je přitom jednou z nejdůležitějších součástí celého procesu. „Opravdu kvalitní vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny. Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv.” Ve snaze ušetřit pacienti neváhají riskovat své zdraví, přitom kvalitní laserovou operaci obou očí včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče lze pořídit za 40 tisíc korun. Tedy za třetinovou cenu oproti dvacetiletému nošení kontaktních čoček, ovšem s tím rozdílem, že zákrok vyřeší oční vadu jednou provždy. Při rozložení počátečních vysokých nákladů do deseti let vychází laserová operace na zhruba 330 Kč měsíčně. Při rozložení na dvacet let činí náklady na operaci 5 korun a 50 haléřů denně.

Operovat se v dnešní době dá prakticky jakýkoli počet dioptrií. U vyšších počtů dioptrií se používají nelaserové metody nebo kombinace metod.

Astigmatismus velmi často doprovází jinou refrakční vadu - vyskytuje se společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. V dnešní době ho lze, jako spoustu jiných očních vad, rovněž úspěšně odstranit laserovým zákrokem. Principem všech laserových metod na odstranění dioptrií je změna zakřivení oční rohovky. Optický systém oka je ve výsledku upraven tak, aby byl na sítnici schopen zobrazovat pozorované předměty co nejpřesněji. Tímto typem operace je možné odstranit nejen astigmatismus, ale i krátkozrakost a dalekozrakost. Ani ženy nemusejí s operací očí vůbec vyčkávat až po porodu dítěte, jak se někteří mylně domnívají., Objektivní důvod neexistuje.

V žádném případě se nemusí čekat, až se oční vada zhorší a dioptrie zvýší. Operace se provádějí dokonce už u dětí od věku 10 let! Tato hranice je důležitá z jednoho jediného důvodu – při zákroku je nezbytné, aby dítě bylo s lékaři schopné spolupracovat. Ale operovat lze i děti mladší, záleží na jejich vyspělosti. Mnohdy jsou děti samy motivovány zákrok zvládnout a perfektně spolupracují, neboť samy už nechtějí brýle nosit. Stejně tak neexistuje žádné horní věkové omezení. Operaci lze podstoupit kdykoli, ve 20ti, ale i v 60ti letech.

U části krátkozrakých pacientů se zadní část oka v průběhu života postupně dále vyklenuje. To může být příčinou dalšího zhoršování vady v letech následujících po zákroku. Čím je pacient mladší a čím je vada vyšší, tím pravděpodobnější je zhoršování v dalších letech. Dioptrie se vracejí vždy v menším rozsahu než před operací. Navíc v případě, že si klient vybere kvalitní oční kliniku, ta poskytne k operaci doživotní záruku a případné zhoršení vady v budoucnu i po operaci bezplatně dokoriguje.

Lidé s vysokým počtem dioptrií, a tím pádem silnými skly, si často stěžují, že jsou jim brýle těžké a nepohodlné. Obtěžující také bývá jejich zamlžování při přechodu ze zimy do tepla. Na své limity narážejí i tzv. multifokální brýle, tedy brýle na čtení i na dálku zároveň, na které si řada lidí hůře zvyká. Na rozdíl od brýlí kontaktní čočky netrápí zamlžování. Nevýhodou ale je alespoň počáteční diskomfort při jejich nasazování. Důležitá při používání čoček je také jejich řádná hygiena. Všechny tyto výše uvedené problémy může jednou provždy laserová operace vyřešit.   Dle TZ

 

www.side-effect.cz

www.neovize.cz

www.duovize.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová