Medicína

Které infekce nám v létě nejčastěji hrozí?


Kategorie: Aktuality 
07.srpen 2018

Léto je časem sluníčka, dovolených, ale také některých nepříjemných onemocnění. Ženám ve zvýšené míře hrozí vaginální mykóza a zánět močového měchýře. Teplotní šoky i změna návyků oslabují imunitu a není zvláštností se opravdu nachladit, opomineme-li zažívací obtíže nebo přehřátí.

V letních vedrech se daří obzvláště kvasinkovým infekcím (mykózám), jež jsou v tomto období až dvakrát častější než ve zbytku roku. Jednou z nejběžnějších je vaginální mykóza, kterou dle odborníků alespoň jednou v životě prodělá většina žen. Kvasinková infekce pochvy se projevuje nepříjemným svěděním či pálením intimních partií, výtokem a bolestí při sexu či močení v důsledku přemnožení kvasinek v pochvě. Pravděpodobnost vzniku tohoto problému se zvyšuje i v důsledku stresu či konzumací velkého množství sladkého.

Před vaginální mykózou se lze bránit důslednou intimní hygienou, nošením prodyšného bavlněného prádla a nebýt dlouho ve zpoceném či mokrém oděvu. Rovněž se vyplatí vyhýbat se veřejným bazénům a koupalištím s nedostatečně chlorovanou vodou. Rizikové mohou být také termální bazény či vířivky. Preventivním opatřením proti kvasinkové infekci je také zvýšený příjem probiotik, vitamínů a minerálů pro posílení obranyschopnosti.

Další typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy, je zánět močových cest. Dle studie zveřejněné v odborném magazínu Annals of Epidemiology se nejméně třetina všech žen do 24 let již alespoň jednou ve svém životě s touto nepříjemností setkala. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Infekce močových cest nejčastěji vzniká v důsledku prochladnutí – například pobytem v chladné vodě, delším nošením mokrých plavek či vysedáváním na chladných površích. Rizikovými faktory jsou též nedostatečná hygiena.

Jako prevence zánětu močových cest se doporučuje hodně pít a zbytečně nezadržovat moč. Pokud totiž moč v močovém měchýři dlouhodobě zadržujeme, přispíváme tím k množení bakterií. Někdy ke vzniku zánětu přispívají i parfémované vložky či lubrikanty.

Letní období přeje i dalšímu druhu infekcí, které mohou rovnocenně potrápit ženy i muže, jde o pohlavní infekce. V teplých prázdninových měsících totiž vlivem zvyšující se hladiny hormonu serotoninu, na jehož tvorbě se podílejí sluneční paprsky, roste libido. Jak však v létě narůstá četnost sexu, roste i riziko přenosu pohlavních infekcí. Z těch jsou v tuzemsku patrně nejběžnější chlamydiové infekce, které jsou obzvláště rizikové. V drtivé většině případů probíhají bez příznaků, případně se projevují jen poměrně nevýraznými symptomy: bolesti při močení, únavou či bolestí svalů a kloubů. Pokud se ovšem neléčí, mohou způsobit neplodnost, a to jak u žen, tak i u mužů – u žen jako následek hlubokého pánevního zánětu, u mužů pak kvůli chlamydiemi zaviněné neprůchodnosti chámovodů či deformaci spermií. Mezi další časté pohlavní infekce pak patří třeba kapavka či syfilis.

Proti pohlavním infekcím se můžete bránit zejména používáním kondomu, pečlivou hygienou před i po styku a také partnerskou věrností či alespoň omezením sexuálních partnerů. Důležité jsou pravidelné kontroly u lékaře. Dle TZ.

www.vegall.cz

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová