Nemoc a zdraví

Cestování seniorů do zahraničí


Kategorie: Cestování Aktuality 
22.červen 2018

Počet osob cestujících do zahraničí se meziročně celosvětově zvyšuje. V roce 2016 se tento ukazatel přiblížil k hodnotě 1,8 miliardy za kalendářní rok, což je 4násobně víc než před 10 lety. Do zahraničí míří i z hlediska možného výskytu zdravotních komplikací riziková část populace - senioři. O tom, jak by se  měli ochránit na cestách v  organizaci Život 90 hovořil koncem května 2018 doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS, z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví.

Především byla zdůrazněná zodpovědná příprava na cestu. Pečlivě nastudovat vše o vybrané destinaci, způsobu transportu a očekávaném počasí. A podle toho si také zabalit. Nejde jen o oblečení nebo hygienu, ale hlavně o dlouhodobě užívané léky. Doporučuje se opsat si názvy účinných látek a dávkování. Dostatečnou zásobu užívaných léků je dobré si sbalit do příručního zavazadla a počítat s možným zpožděním letů. Podcenění zdravotní přípravy před odletem a preventivních opatření v průběhu pobytu patří k nejvýznamnějším faktorům vedoucím ke vzniku nemoci. Zapomenout by cestující neměli ani na cestovní lékárničku a repelent proti hmyzu.

Důležitý krok před cestou je očkování. Staří lidé patří mezi velmi rizikové skupiny, pokud jde o celou řadu infekčních onemocnění. V cizině se toto riziko mnohonásobně zvyšuje. Infekční choroby zhoršují základní onemocnění, které se už nemusí nikdy podařit zcela vyléčit. Nejčastěji se v této věkové kategorii vyskytuje zdánlivě banální chřipka či pneumokokové infekce. Bakterie pneumokoka může mít na svědomí např. těžký zápal plic, meningitidu, otravu krve, akutní zánět středního ucha, záněty vedlejších nosních dutin.

K nejrizikovějším skupinám, z hlediska možné infekce invazivním pneumokokovým onemocněním, patří mimo děti do dvou let právě senioři nad 65 let. Dále osoby trpící jiným chronickým onemocněním jako je např. cukrovka, astma, CHOPN, nemoci srdce a také lidé s oslabeným imunitním systémem. Očkování je přitom pro lidi od 65 let věku zdarma.

Cestovatelé, kteří nemají preventivní očkování proti vzteklině by neměli přijít do kontaktu se zvířaty, Například kousnutí toulavým psem na pláži může mít fatální následky. Infekčními původci mohou být promořena i roztomilá mláďata.  Pro ležení na písku se doporučuje použít osušku či lehátko, paraziti totiž mohou pronikat kůží člověka.

Senioři by se měli vyhýbat nadměrným fyzickým výkonům, zejména v teple, vlhku, ve vysoké nadmořské výšce nebo na přímém slunci. Doporučuje se nevystavovat se nadměrnému slunění a pít dostatek tekutin, které nemají odvodňovací účinek. Do celkového příjmu tekutin se nepočítají káva ani alkoholické nápoje. Nadměrná konzumace čaje může představovat zátěž pro kardiovaskulární systém.

V méně rozvinutých oblastech se nedoporučuje jíst nedostatečně tepelně upravené maso, plody moře, krémy, majonézy, listovou zeleninu či nepasterizované mléčné výrobky. Při cestách do rozvojových zemí by se nejen senioři měli vyhýbat vodě z neznámých zdrojů, ovocným džusům připraveným na ulici a neprověřenému ledu do nápojů, včetně alkoholických.  Hygiena a dezinfekce rukou by měla být na dovolené v cizině prvořadá.

Z tohoto důvodu se doporučuje omezit podávání rukou a nekonzumovat bez tepelné úpravy syrové či polosyrové potraviny, kterých se dotýkaly ruce jiných osob. Nezdržovat se příliš dlouho v blízkosti fontán a dalších vodních zdrojů vytvářejících vodní aerosol pro možnou přítomnosti legionel. Nepouštět vodu z kohoutku silným proudem. Vodu ze sprchy nechat nejdříve odtéct a zásadně se nekoupat ve stojaté sladké vodě. Pokyny jsou důležité pro cestující každého věku, ovšem s důrazem pro seniory, kteří si ohrožení zdraví na cestách často neuvědomují nebo nepřipouštějí. Dle TZ

www.mhw.cz

 

 

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová