Knižní recenze a anotace

„Příručka pro chlapy diabetiky“


Kategorie: Aktuality Knižní recenze a anotace 
02.červen 2018

Cukrovka dokáže připravit o radost z jídla, potěšení ze sexu nebo způsobit problémy s reprodukcí.  Potíže, o nichž se v souvislosti s diabetem nemluví tak často, pro muže shrnuje nová „Příručka pro chlapy diabetiky.“ Autorkou publikace, která vznikla díky podpoře projektu STK pro chlapy a společnosti Sanofi, je prof. MUDr. Kateřina Štechová, Ph.D., z Interní kliniky FN v Motole. Publikace byla představena na mezinárodní diabetologické konferenci v Luhačovicích.

„Cukrovku vyléčit zatím neumíme. Máme dnes ale v boji s ní a s komplikacemi, které přináší, velmi účinné léky. Pro pacienta jsou ale v této nikdy nekončící bitvě nejdůležitější znalosti a správné informace. Ráda lidem pomáhám, proto jsem ostatně studovala medicínu. A snad nejraději jim pomáhám tím, že se je snažím naučit, jak se mají sami proti cukrovce bránit. Využívám přitom svého koníčka, kterým je psaní,“ vysvětluje autorka a diabetoložka Kateřina Štechová.

Cukrovku mají totiž lidé tendenci podceňovat. Pokud se však nezačne včas léčit, může pacientovi velmi znepříjemnit i zkrátit život. O mnohých problémech, které s sebou nemoc přináší, se nemocní stydí mluvit, což situaci ještě zhoršuje. Jedním z těchto problémů jsou právě mužské sexuální dysfunkce. Tabuizované téma je v „Příručce pro chlapy diabetiky“ pojaté vtipně a velmi srozumitelně. Oslovit muže pomáhá i díky nezvykle technickému pojetí. A vysvětluje, že čím dřív se na závadě začne pracovat, tím větší je šance, že bude odstraněna bez následků.

 „Vím, jak těžké je začít o citlivých záležitostech mluvit a získávat si o nich informace. Ve společnosti, kde většina lidí zrudne, když mají říct nahlas slovo „varle“, se o intimních potížích nezačíná snadno. Rozhodl jsem se, že tohle tabu zbořím, a založil jsem nadační fond, který už čtvrtým rokem mužům zachraňuje zdraví i životy,“ vysvětluje své motivy bývalý badmintonista Petr Koukal, který se prostřednictvím projektu STK pro chlapy dosud věnoval hlavně prevenci onkologických onemocnění a který je zároveň kmotrem této publikace.

„O závažných a současně intimních věcech se obáváme diskutovat, bojíme se zeptat. Zeptat se, jak se vlastně ty osobní, soukromé záležitosti mají. Jak to, o čem se ostýcháme uvažovat, vlastně máme probrat se svými blízkými, s přáteli, nebo se svým lékařem?“ popisuje postoj mnohých pacientů jeden ze spoluautorů publikace a přední český diabetolog prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc.,MBA. „Sexuální zdraví a pohodu bereme jako samozřejmost jenom do chvíle, kdy se do našeho života vplíží problémy. Pak se ptáme, jak je to možné, že tak přirozené věci přestaly fungovat, jsme trochu zmatení, nevíme, proč se to stalo a na koho bychom se měli obrátit,“ doplňuje sexuolog MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D., který se také na přípravě brožury podílel.

„Příručka pro chlapy diabetiky“ má podtitul „O sexu, otcovství a dalších důležitých věcech“. Veřejnosti byla představena na celostátní diabetologické konferenci s mezinárodní účastí konané koncem dubna 2018 v Luhačovicích.

Dle TZ.

www.sanofi.com

Autor: MUDr. Olga Wildová