Nemoc a zdraví

Kontrola mateřských znamének před létem


Kategorie: Aktuality Rakovina 
16.duben 2018

Dle kalendáře už do léta příliš mnoho času nezbývá. I přes to, že v evropských statistikách pacientů postižených melanomem zaujímáme přední pozice, se stále nedaří v Češích zakořenit důležitost absolvování preventivních prohlídek, které by toto onemocnění pomohly eliminovat. Právě teď je ideální čas na kontrolu mateřských znamének a pigmentových skvrn.

 

V České republice ročně onemocní melanomem okolo 2400 lidí a zhruba 600 pacientů rakovině podlehne. Tyto hodnoty staví Česko na přední místa evropského žebříčku. Jsme na tom dokonce hůře než státy jižní Evropy, kde je přitom riziko onemocnění, vzhledem k ostřejšímu slunci, vyšší. Mezi nemocnými jsou nejvíce osoby se světlým fototypem kůže zejména mladé ženy a lidé starší 55 let.

„Nejčastěji se nádor vytvoří na původně zdravé kůži jako skvrna odlišné barvy, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce, jindy se existující neškodné mateřské znaménko barevně a tvarově změní na melanom,“ řekla ke vzniku melanomů MUDr. Petra Samková, estetická dermatoložka z pražské kliniky GynCentrum.

Zhoubný melanom je nádor, který má svůj původ v pigmentotvorných buňkách. Velký vliv na jeho vznik má především UV záření. Riziko onemocnění tímto typem rakoviny závisí nejen na genetické výbavě, ale souvisí také s intenzitou opalování se především v útlém dětství. Nejčastějším kožním nádorem je bazaliom postihující hlavně starší generaci. Jeho výskyt není podmíněn mateřským znaménkem, ale může se objevit kdekoliv na kůži. Ve většině případů se jedná o nehojící se vřídek. Dalším častým nádorem je spinaliom, vyskytující se hlavně na rtech, tváři nebo uších. Má buď formu vřídku, nebo se jedná o zvětšující se bledou až růžovou skvrnu či uzlík na kůži, který může mokvat nebo krvácet.

Diagnóza melanomu patří mezi nejkrutější, ale vzhledem k možnosti jej identifikovat pouhým okem je poměrně snadné jeho odhalení i prevence. Přímo stěžejní je tedy vlastní kontrola a pozorování mateřských znamének. Až padesát procent melanomů totiž vzniká na podkladě pigmentovaného znaménka.

Všímat bychom si měli: Asymetričnost skvrn - hraničení znaménka by mělo být ostré a pravidelné, barva by neměla být tmavě hnědá až černá nebo nepravidelně skvrnitá. Podezřelá jsou znaménka s více než pětimilimetrovým průměrem. Nebezpečné je pigmentované znaménko rostoucí do výšky.

Vypozorování některého z výše uvedených znaků nutně neznamená výskyt melanomu, ale je dobré takové znaménko nechat prověřit kožním lékařem.

Vzhledem k tomu, že nejznámějším faktorem vzniku zhoubného rakovinového znaménka je častý pobyt na slunci bez dostatečné ochrany, nastává před létem ideální doba nechat pokožku zkontrolovat. „Do konce dubna je u nás možné podstoupit kompletní vyšetření pigmentových či mateřských znamének zcela zdarma. Na vyšetření, která probíhají každou středu od 10:00 do 13:00, je ale nutné se předem objednat,“ dodává MUDr. Petra Samkové z kliniky GynCentrum. Dle TZ 

www.gyncentrum.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová