Antikoncepce

Prvotrimestrální screening využívá každá druhá těhotná žena


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
21.únor 2018

Nastávající maminky jsou ze šesti milionů klientů VZP nejpilnější v čerpání benefitů. Jestliže jich ročně porodí 70 tisíc, pak v loňském roce jich téměř 40 tisíc využilo některý z příspěvků, který jim VZP nabízí. Benefity tedy využila více než každá druhá těhotná a pojišťovna jim celkem vyplatila na ruku 34,4 milionu korun. Pokud se podíváme na pojištěnce VZP jako na celek, nějaký z nabízených příspěvků čerpal jen méně než každý desátý (540 500 vyplacených příspěvků).

Největším hitem je mezi těhotnými už několik let příspěvek na takzvaný prvotrimestrální screening, označovaný též jako screening Downova syndromu. Ten má vyloučit případné vrozené vady plodu. VZP na něj svým klientkám nabízí až 1 000 korun. Zájem rok od roku roste. Z celkového počtu 39 066 příspěvků, které loni největší pojišťovna budoucím matkám vyplatila, jich na prvotrimestrální screening bylo 28 075 (tedy téměř tři čtvrtiny).

Prvotrimestrální screening je kombinací vyšetření krve matky a podrobného ultrazvukového vyšetření plodu. Započítává se i věk matky. Tak je možné už ve 3. měsíci těhotenství ověřit, zda dítě nebude trpět vrozenou vadou. Výsledky jsou spolehlivější než u jiných metod a navíc se vyšetření provádí už mezi 11. a 14. týdnem těhotenství. Z jednotlivých regionů projevilo nejvíce žen zájem o příspěvek na prvotrimestrální screening na jižní Moravě, v Praze a dále pak ve Zlínském a Středočeském kraji.

Dalšími oblíbenými benefity mezi těhotnými jsou příspěvky na pomůcky ke kojení a na dentální hygienu. Některé budoucí maminky upřednostní zase předporodní kurzy nebo třeba cvičení pro těhotné. Výše příspěvku může být u všech uvedených benefitů až tisíc korun. Dle TZ

www.vzp.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová