Antikoncepce

Spermie, vajíčka a embrya mohou volně cestovat


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
02.únor 2018

Čas, nervy i peníze párů, které touží po dítěti, jsou v sázce kvůli bariéře v dovozu spermií, vajíček a embryí ze zemí mimo Evropskou unii. Od nového roku zavedla EU nová přísnější pravidla dovozu reprodukčních buněk do členských zemí. Tato evropská legislativa tak téměř ochromila českou reprodukční medicínu. Jedinou klinikou, které se dosud  povedlo nově zbudovanou bariéru překonat, je Reprofit v Brně a Ostravě. Získal totiž speciální povolení k dovozu a vývozu biologického materiálu.

„Pro léčbu neplodnosti za námi jezdí stovky pacientek ze zemí, které nepatří do EU. Jsme jediní v republice, kdo bude díky povolení hladce pokračovat v léčbě neplodnosti u zahraničních párů,“ říká MUDr. Štěpán Machač, PhD., z ostravské kliniky Reprofit a dále vysvětluje: „Když se například Američanka českého původu letos rozhodne, že zkusí léčit svoji neplodnost v ČR a její partner již má zamražené spermie u svého původního amerického lékaře, je takřka nemožné převézt tyto zamražené spermie do České republiky. V případech, kdy je zahraniční partner například po úraze nebo náročné onkologické léčbě, mají pacientky, které podstupují umělé oplodnění v ČR zkrátka smůlu.

Získat povolení bylo velmi složité, klinika musela prokázat kvalitu a slučitelnost s vybavením zahraničních klinik, garantovat bezpečnost buněk. Je vůbec první, které se něco takového podařilo. Proces je komplikovaný, takže nelze předpokládat udělení více než 5 licencí v celé ČR. 

Povolení se aktuálně dotkne přibližně 100 pacientek Reprofitu, například z Austrálie, Izraele, USA, Švýcarska, potažmo z Velké Británie. Nejedná se pouze o cizinky, ale také o Češky pracující v zahraničí. Podle MUDr. Machače je otevření kliniky, co se dovozu a vývozu týče, v souladu s celosvětovým  medicínským trendem, kdy budou za pacienty v budoucnu cestovat jenom tkáně.

Dle TZ

www.reprofit.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová