Medicína

Předsevzetí, při kterých VZP pomůže a ještě zaplatí


Kategorie: Aktuality 
30.prosinec 2017

Dáváte si na konci roku předsevzetí pro rok příští? Pokud ano, patříte k více než 70 % lidí, kteří dělají totéž. Zdaleka ne všem se ale podaří dobrý úmysl dotáhnout do konce. Velká část předsevzetí se přitom tradičně týká zdravého životního stylu – přestat kouřit, zhubnout, víc se hýbat, pomáhat těm, kdo to potřebují… Pokud jste klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny, můžete významně zvýšit svoji šanci, že tentokrát uspějete. VZP se rozhodla svým pojištěncům na cestu ke zdravějšímu životu významně přispět. Rodinné rozpočty tak mohou ušetřit tisíce korun.

 

Stačí představit si modelový případ jedné rodiny: muž se rozhodl přestat kouřit (2 500 Kč) a začít hubnout pod dohledem odborníka (500 Kč). Ženu bolí záda, chce pravidelně plavat (500 Kč) a navíc se rozhodla, že začne dávat krev (1 000 Kč). Školního syna už nechtějí nechat jen sedět u počítače, přihlásili ho ve škole na florbal (500 Kč) a po škole do Sokola (500 Kč). Babička začíná zapomínat, proto s ní začnou trochu trénovat mozek (500 Kč). Navíc se rozhodli přestat riskovat nákazu klíšťovou encefalitidou a nechají se proti ní očkovat (4 x 500 Kč). Částky v závorkách ukazují, jaké příspěvky mohou od VZP na tato svá předsevzetí získat. Celkový přínos do rodinného rozpočtu je v tomto případě 8 000 Kč.

Kouření je častou příčinou rakoviny plic, ale také infarktu, mozkové mrtvice, nemocí cév. Na skoncování s tímto zlozvykem proto VZP svým klientům nabízí příspěvek až 2 500 korun. Podmínkou je léčba na doporučení ošetřujícího lékaře Centra pro závislé na tabáku nebo konzultanta odborného pracoviště České lékárnické komory a předložení platebních dokladů na léčivé přípravky.

Dospělým i dětem, u nichž je váha problém, je VZP připravena přispět na její snížení částkou až 500 korun. Průzkumy dlouhodobě ukazují, že například až 30 % školáků trápí nadváha či obezita. To nadměrně zatěžuje srdce, cévy, klouby. Příspěvek 500 korun je určen na sestavení jídelníčku při snižování obezity a nadváhy pod dohledem praktického lékaře, obezitologa či nutričního terapeuta.

Příspěvek na pohybové aktivity patří mezi klienty VZP k vůbec nejžádanějším benefitům. Dospělí mohou získat na vybrané pohybové aktivity příspěvek až 500 korun, pokud doloží, že se hýbou pravidelně a zaplatili za to alespoň 1 500 Kč. Pro děti tato podmínka neplatí a dostat mohou dokonce dvojnásobek – 500 korun jim VZP nabízí na pohybové aktivity organizované mimo školu a dalších 500 korun jim přidá i na pohybové aktivity pořádané školou.

Česko drží v rámci Evropské unie nelichotivé prvenství v počtu lidí, kteří se každoročně nakazí klíšťovou encefalitidou. Ta může způsobit vážné trvalé následky a v krajních případech i smrt. VZP proto zájemcům přidává na očkování až 500 korun. Příspěvek lze ale získat i na jiné vakcíny – např. proti žloutence, chřipce, pásovému oparu atd.

Spolu s tím, jak česká společnost stárne, přibývá i nemocných s Alzheimerovou chorobou. Částka, kterou za ni ročně VZP vydá, se pohybuje kolem jedné miliardy. Rozvoji nemoci, která postupně ničí myšlení, paměť i soběstačnost člověka, se přitom dá částečně předcházet. Ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností proto VZP přispívá svým klientům starším 65 let na pomůcky pro trénink paměti.

Období kolem přelomu roku vede mnohé lidi k úvahám, že by měli čas od času udělat něco pro ostatní. Jednou z možností, která může někomu jinému doslova zachránit život, je dárcovství krve. Za tuto mimořádně prospěšnou aktivitu VZP na dárce proto pamatuje zvláštními benefity – až tisíc korun mohou dostat jako příspěvek na vitamíny a rehabilitaci. Navíc mohou získat 35 dní cestovního pojištění zdarma u Pojišťovny VZP, a. s. Dle TZ.

www.vzp.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová