Bylinky

Přírodou proti diabetu


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
20.říjen 2017

Před deseti lety žilo v České republice o 300 tisíc diabetiků méně než dnes. Lidé vznik diabetu často sami nepoznají a ignorují prevenci i prvotní příznaky, kterými jsou například žízeň, únava a časté močení. Oddálit nebo mírnit onemocnění lze však také zdravou stravou a pohybem. Jako prevence diabetu i jako jeho podpůrná léčba se osvědčili též přírodní pomocníci. Těmi jsou například některé houby, bylinky nebo vybrané druhy zeleniny.

Hladinu cukru v krvi mohou pomoci snižovat klasické žampiony. Jejich konzumace je vhodná jako prevence, jsou ale skvělou potravinou i pro již diagnostikované diabetiky. Důležité však je používat je zásadně čerstvé nebo sušené, protože v konzervovaném stavu mohou obsahovat mnoho nežádoucích dochucovadel. Méně známá je houba penízovka sametonohá, která napomáhá zlepšovat činnost slinivky. Je vhodná také při redukční dietě, pomáhá bojovat proti civilizačním chorobám a má pozitivní vliv na imunitu. Houževnatec jedlý, známější pod názvem šiitake, je vyhledávaný zejména pro své detoxikační vlastnosti. Kromě toho ale pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi a pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Obsahuje velké množství proteinů, zinku, draslíku, vitamíny skupiny B a vysoké množství vitamínu D.

Gymnéma lesní je lékařsky významná rostlina, jež má dlouhou historii využití zejména v tradiční indické medicíně, kde se používá více než dva tisíce let. Rostlina, která má podobu liány s drobnými květy, přispívá ke snížení rizika onemocnění cukrovkou, pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi a rovněž napomáhá snižovat chuť na sladké. Při žvýkání listů gymnémy se dokonce objevuje dočasná necitlivost vůči sladké chuti. „Kromě příznivých účinků na hladinu glykémie byl u extraktu z gymnémy prokázán také pozitivní vliv na krevní tuky. Rostlina má navíc významné antioxidační vlastnosti. Též se ukazuje, že je nápomocná při snižování hmotnosti. Gymnému lesní mohou užívat diabetici současně s antidiabetiky i inzulínem, ale rovněž i prediabetici a lidé s nadváhou,“ upozorňuje MUDr. Tomáš Sláma ze společnosti Aimil Pharmaceuticals, která nabízí doplněk stravy obsahující extrakty z gymnémy lesní v kombinaci s dalšími významnými rostlinami.

Dýně je výbornou potravinou pro diabetiky a měla by se stát součástí jejich jídelníčku. Jedná se doslova o vitamínový zázrak z přírody. Dýně obsahuje velké množství beta-karotenu, vitamínů skupiny B i vápník, železo a velké množství draslíku. Pro diabetiky je vhodná zejména proto, že obsahuje fruktózu, která je buňkám přístupná i bez inzulínu. Dýně typu hokaido navíc pozitivně ovlivňuje fungování slinivky a dokáže na sebe vázat toxiny.

Chcete-li se diabetu vyhnout, velkou část jídelníčku by měla tvořit také bezškrobová zelenina, jejíž konzumace by u diabetiků měla být samozřejmostí. Mezi tuto zeleninu patří špenát, zelí, mrkev, rajče, okurka, řepa, paprika, květák, zelené fazolky, brokolice a listové saláty. V tomto případě je zlatým pravidlem, že čím barevnější je zelenina, tím má širší rozsah živin, minerálů a vitamínů. Bezškrobová zelenina by měla tvořit jídelníček diabetiků i prediabetiků až z 50 %.

V boji s diabetem se osvědčila také kombinace bylin chebule srdčité, pískavice řecké seno, mořeny srdčité, křídloku vakovitého a dřišťálu osinatého. Například mořena srdčitá pomáhá čistit krev, posilovat imunitu a je silným antioxidantem. Pískavice řecké seno zase napomáhá regulovat krevní cukr i cholesterol.

 Při cukrovce může být nápomocná i bylinka chebule srdčitá. Ta je známá pro své působení proti volným radikálům, a především pro své antidiabetické vlastnosti. Pochází z Indie, kde ji znají také pod názvy amrita nebo guduchi. Tradičně se používá v indické medicíně při zvýšené hladině krevního cukru a trávicích potížích. Např. přírodní produkt BGR-34EU obsahuje unikátní kombinaci i poměr všech zmíněných bylin, napomáhá tak i při snižování tělesné hmotnosti, což je v případě diabetu a prediabetu žádoucí. Dle TZ

 www.bgr34.cz

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová