Co víme o chřipce

Nová vakcína proti chřipce


Kategorie: Aktuality Co víme o chřipce Očkování 
19.září 2017

Sanofi Pasteur, divize vakcín společnosti Sanofi, oznámila, že v této chřipkové sezóně bude ve 24 zemích k dispozici nová tetravalentní vakcína proti chřipce VaxigripTetra®, která poskytne širší ochranu pro jedince už od 3 let věku a ostatní věkové kategorie.

 

Vakcína VaxigripTetra® byla schválena v Evropské unii v roce 2016 a nyní je schválena také pro použití v České republice. Chřipková sezóna 2017-2018 na severní polokouli bude první chřipkovou sezónou, kdy bude vakcína VaxigripTetra® dostupná.

Většina vakcín proti sezónní chřipce je v současné době trivalentní, to znamená, že poskytuje ochranu proti třem kmenům viru chřipky: dvěma kmenům A a jednomu kmenu B (B/Victoria nebo B/Yamagata). V posledních chřipkových sezónách však byla soustavně pozorována kocirkulace obou kmenů B, která Světové zdravotnické organizaci (WHO) znesnadňuje přípravu doporučení ohledně toho, jaký kmen B by měl být začleněn do trivalentní vakcíny proti chřipce. Například v roce 2015 bylo 92 % zdokumentovaných případů chřipky spojených s kmenem B způsobeno kmenem B/Victoria, který nebyl součástí trivalentní vakcíny. Vakcína VaxigripTetra® s přidaným druhým kmenem B řeší nepředvídatelnost cirkulace kmenů B, a tím rozšiřuje dostupnou ochranu proti chřipce.

Použití tetravalentních vakcín namísto vakcín trivalentních by mohlo z pohledu veřejného zdraví vést k další redukci výskytu až o 1,6 milionu případů chřipky, 37 300 případů hospitalizace související s chřipkou a 14 800 případů úmrtí na chřipku v rámci EU za deset let.

VaxigripTetra® je vakcína proti chřipce obsahující čtyři kmeny chřipkového viru, z toho dva kmeny A (A/H1N1 a A/H3N2) a dva kmeny B (B/Victoria a B/Yamagata), podle doporučení WHO. VaxigripTetra® je nejnovější přírůstek do portfolia vakcín proti chřipce vyráběných společností Sanofi Pasteur ve Val de Reuil ve Francii.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) se každoročně nakazí chřipkou 5-10 % dospělých a 20-30 % dětí. Každoroční epidemie chřipky způsobí celosvětově tři až pět milionů případů závažných onemocnění a 250 000 až 500 000 případů úmrtí.

Tato tisková zpráva obsahuje vyjádření, která mají charakter vyjádření do budoucnosti ve smyslu U.S. Private Securities Litigation Reform Act z roku 1995, v pozdějším znění. Prohlášení do budoucnosti jsou prohlášení, která nejsou historickými fakty. Tato prohlášení zahrnují finanční výhledy a odhady a s nimi spojené předpoklady, prohlášení ohledně plánů, cílů, záměrů a očekávání vzhledem k budoucím událostem, operacím, produktům a službám, a prohlášení týkající se budoucích výkonů. Nevyžadují-li tak příslušné zákony, Sanofi nepřebírá žádné závazky ohledně aktualizace nebo revize informací nebo prohlášení do budoucnosti. Dle TZ

Autor: MUDr. Olga Wildová