Medicína

Počet pacientů s Parkinsonovou chorobou neustále narůstá


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví 
20.duben 2017

Minulý rok Evropská léková agentura (EMA) schválila dva nové léky na Parkinsonovu chorobu – jeden generický a jeden inovativní. Přesto zůstává významným léčivým přípravkem téměř půl století stará aminokyselina levodopa, která nahrazuje chybějící dopamin. Farmaceutický průmysl má více než 30 výzkumných projektů na léky proti této chorobě. Velké naděje jsou vkládány do genové terapie.Tato situace byla připomenuta 10. dubna 2017, v  den, který je věnován  této chorobě.

Letos v březnu americká média oslavovala schválení prvního nového léku na Parkinsonovu chorobu po více než deseti letech. Lék, který již před dvěma lety autorizovala Evropská léková agentura, pomáhá prodlužovat stavy s dobrou hybností a naopak zkracovat dobu, kdy má pacient s hybností problémy. Jako mnoho dalších přípravků určených pro parkinsoniky se podává s levodopou, náhražkou chybějícího dopaminu. Levodopa, využívaná od roku 1970, zůstává základním lékem Parkinsonovy choroby, především v jejích pozdějších stádiích. Její účinnost ale bohužel po pěti až deseti letech prudce klesá. Více než milion Evropanů s Parkinsonovou chorobou (v Česku více než 20 tisíc lidí) tak stále upíná naději k modernímu výzkumu této nevyléčitelné nemoci. Jejich počet se přitom má do roku 2030 zdvojnásobit.

Farmaceutické firmy mají více než 30 výzkumných projektů v oblasti léčby Parkinsonovy choroby. Zaměřují se například na zkoumání A2 adenosinových receptorů, které mají klíčový vliv na bazální ganglia v mozku, vývojově starou část šedé hmoty ovlivňující vznik a řízení pohybu. Jinou cestou se ubírá výzkum genové terapie. Vědci zkoumají, zda by bylo možné nasměrovat do mozku geny zodpovědné za tvorbu dopaminu. Jako nosiči (vektory) by posloužily tzv. AAV viry. Na podobném principu je založená další genová terapie – do neuronů, které u pacientů přestaly tvořit dopamin, by se dopravil speciální nervový růstový faktor  GDNF. Ten by následně poškozené neurony opravil a ochránil před další degenerací. Dle TZ.

 www.aifp.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová