Zajímavosti

Česká republika má vlastní moře – vyvěrá v Luhačovicích


Kategorie: Lázně Aktuality Zajímavosti 
21.březen 2017

Zdroj Vincentky v roce 1669 objevil lékař a fyzik, který zkoumal a popsal její jedinečné složení a zdravotní účinky. Postupně se díky svým léčivým vlastnostem stala tak slavnou, že za ní do Luhačovic přijížděli vzácní hosté, aby se v ní vykoupali, inhalovali ji a pili z jejího pramene. V roce 1820 se Vincentka stala světovou a v 160 000 skleněných lahvích putovala z Luhačovic daleko za hranice. Po druhé světové válce se ročně naplnily až 2 miliony lahví. V roce 1996 přišla rána v podobě neúspěšné privatizace a 2 roky zůstala Vincentka „uvězněna“ pod vrstvami hornin. Naštěstí se v roce 1997 podařilo podnik znovu obnovit a navázat tak na stoletou tradici. Podnik má řadu dalších doplňkových produktů.

Je někdy nutné si zvyknout na lehce slanou chuť této minerální vody,  ale pro nesporné zdravotní účinky ji vřele doporučují plicní a praktičtí lékaři, ORL specialisté a řada dalších. Je koktejlem smíchaným z vody třetihorního moře, podzemních vrstev prosté vody ze srážek a vzácných minerálů, o které se při cestě na povrch země obohatí za přispění přírodního kysličníku uhličitého z okolních hornin. Vincentku užívají Češi a Slováci v různých podobách déle než 350 let.

„Vincentku používáme v drtivé většině u pacientů s různými patologiemi v oblasti dutiny nosní, především u chronické rýmy a vleklých zánětů vedlejších dutin nosních, po operacích, prodělaných nádorových onemocněních. Přibližně každý třetí pacient od nás odchází s doporučením používat nebo proplachovat Vincentkou, ročně jsou to stovky lidí. Doporučujeme ji také při léčbě chronických onemocnění hrtanu a hltanu,“ říká prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA, přednosta ORL kliniky FN Ostrava.

 Na rozdíl od léků, vyrobených člověkem, Vincentkou se dle ORL specialistů nelze předávkovat, je vhodné ji používat preventivně, nemá nežádoucí účinky a dobře ji většinou snáší každý pacient. Před 30 lety se minerální vody příliš nepoužívaly, v posledním desetiletí se k nim opět vracíme. Pomáhá i v jiných oblastech, v léčbě cest dýchacích, žaludečních vředech, nemocech dvanáctníku, chronické pankreatitidě a diabetu a zduření jater. Češi si zvykli ji používat při v sezóně chřipek a nachlazení. Složením se blíží vnitřnímu prostředí člověka, a proto ji lidé snáší i ve větším množství - Vincentka obsahuje mj. ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chlóru, jódu a železa.

Vincentku používají k regeneraci po velkých ztrátách potu zvláště sportovci. Denně ji pije například česká biatlonová reprezentace. Při biatlonu si sportovci kvůli častému střídání teplot extrémně namáhají sliznice. To vidí i diváci i v televizi, jak sportovci po dojezdu neustále potahují. Mnozí ani nevyjedou, aniž by si nosním sprejem s obsahem této minerální vody před startem neuvolnili dutiny. Vincentka se používá preventivně na proplachy nosu a k inhalacím, ale i jako první pomoc při nastydnutí.

Dle TZ

 www.vincentka.cz.

www.mhw.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová