Střevní obtíže

Zájem o příspěvky pro nemocné s celiakií se zvýšil


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky Střevní obtíže 
01.březen 2017

Celiakie je dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene. Požití lepku se u postižených projevuje poruchou střevního vstřebávání a dalšími potížemi. Proto musí dodržovat bezlepkovou dietu, což je ovšem finančně náročné.

Rekordních více než 25 milionů korun vyplatila v loňském roce Všeobecná zdravotní pojišťovna svým klientům na příspěvcích na bezlepkovou dietu. To je o čtvrtinu více než o rok dříve a téměř pětkrát více než před pěti lety. Příspěvky na nákup bezlepkových potravin přitom pojišťovna vyplácí dětem a studentům do 26 let, aniž by jí to nařizoval jakýkoliv předpis. Jde čistě o klientský benefit. Výše příspěvku na jednoho nemocného může dosáhnout až 6 tisíc korun za rok, v čemž nemá VZP konkurenci.

V loňském roce se o příspěvek přihlásilo 8 677 lidí. O rok dříve jich bylo 6 904. Roste tedy nejen celkově vyplacená suma, ale i počet klientů, kteří z ní mají užitek. I zde je meziroční nárůst 25 %.

Rostoucí zájem o příspěvek na nákup bezlepkových potravin zaznamenává VZP od okamžiku, kdy ho zařadila do své nabídky benefitů. Zároveň se ale mezi nemocnými s celiakií rozneslo, že VZP nabízí suverénně nejvyšší příspěvky ze všech zdravotních pojišťoven. Rodiče k ní proto začali přehlašovat nemocné děti.

Aby mohli klienti čerpat příspěvek na bezlepkovou dietu, musí předložit doklad o diagnóze celiakie (pokud dosud tento doklad nepředložili). Tu je možno nesporně stanovit jen po provedení endoskopie a vyhodnocení bioptického vzorku sliznice střeva nebo při prokázané desetkrát vyšší hladině protilátek IgA proti lepku, než je norma.

Také v letošním roce bude vyplácení příspěvku rozděleno do dvou etap – za první a druhé pololetí. Přesné podmínky najdou zájemci na stránkách Klubu pevného zdraví. Souhrnná roční výše příspěvku zůstává až 6 tisíc korun.

Nejvíce peněz vyplatila loni VZP na příspěvcích klientům s celiakií v Praze. Následovaly Jihomoravský kraj a Moravskoslezský kraj. Naopak nejméně peněz vyčerpali celiaci v Karlovarském kraji. Dle TZ.

 

Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

www.vzp.cz

 

 

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová