Medicína

Inovace v antikoagulační léčbě


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví 
20.únor 2017

Setkání Anticoagulation Academy Scientific Meeting 2017, které se konalo ve Vídni ve dnech 26. a 27. ledna, se zúčastnili přední odborníci na antikoagulační léčbu z regionu střední a východní Evropy i zbytku světa. Interdisciplinární diskuse se týkala inovací v oblasti perorální antikoagulační léčby, jakožto způsobu dalšího zlepšení péče o pacienty, a umožnila lepší pochopení užívání NOAC k prevenci cévní mozkové příhody (CMP) u pacientů s fibrilací síní (FS) a žilním tromboembolismem. Diskutovalo se také o zvýšené bezpečnosti přípravku dabigatran v návaznosti na dostupnost přípravku idarucizumab. Setkání se zúčastnilo více než 300 místních i mezinárodních odborníků z 18 zemí, kteří událost využili k navázání spolupráce.

Docent John Eikelboom z Oddělení medicíny na kanadské McMaster University, jeden z klíčových mluvčích na setkání, řekl: „Oblast antikoagulační léčby zaznamenala obrovské změny v uplynulém desetiletí. Příchod NOAC na scénu přinesl revoluční ochranu před tromboembolickou nemocí a eliminoval mnohá omezení tradičních způsobů léčby. Avšak i přes důležité výhody v porovnání s antagonisty vitaminu K byla absence reverzní látky k NOAC významnou překážkou pro jejich širší používání…“

 „Lékaři se obávali urgentních situací, jako jsou například nehody, urgentní operace nebo závažná krvácení, při kterých by nemohli rychle a účinně zvrátit antikoagulační účinek NOAC, a to i přesto, že k těmto situacím mohlo dojít pouze ve vzácných případech. Uvedení přípravku idarucizumab, specifické reverzní látky k NOAC s dobrým bezpečnostním profilem, na trh je tak důležité nejen proto, že umožnilo lékařské obci naplno využít skutečný potenciál NOAC, ale také proto, že ohlásilo novou éru antikoagulační léčby.“

Mezi klíčovými experty na setkání byli i Hans-Christoph Diener, MD, PhD, profesor neurologie a přednosta Neurologického oddělení na univerzitě v německém Essenu, a docentka Anna Tomaszuk-Kazberuk, přednášející a konzultantka Kardiologického oddělení univerzitní nemocnice v polském Bialystoku.

K důležitosti existence reverzní látky se profesor Diener vyjádřil z pozice neurologa: „Zkušenosti z reálné praxe potvrzují a doplňují příznivý klinický profil přípravku dabigatran, o čemž svědčí i nedávná retrospektivní analýza US Medicare zveřejněná v časopise JAMA Internal Medicine. Studie srovnávala výsledky podávání přípravků dabigatran 150mg BID a rivaroxaban 20mg OD. Vyplynulo z ní, že u přípravku dabigatran byli pacienti ohroženi statisticky nižším rizikem závažného extrakraniálního, gastrointestinálního a intrakraniálního krvácení ve srovnání s pacienty užívajícími přípravek rivaroxaban.Takový důkaz je působivý, avšak existence přípravku idarucizumab navíc nabízí jistotu ve vzácných urgentních situacích, včetně intrakraniálního krvácení nebo akutních CMP, kdy lékaři umožňuje okamžitě zvrátit antikoagulační působení.“

Docentka Tomaszuk-Kazberuk se k publiku obrátila nejen jako kardioložka, ale také z pozice lékařky, která léky předepisuje: „Pro mě jako konzultujícího kardiologa vydávajícího předpisy na antikoagulační léčiva je nanejvýš důležitá bezpečnost daného přípravku, což je zároveň primárním zájmem při léčbě pacientů. Přípravek dabigatran patřící do skupiny NOAC má dobrý bezpečnostní profil, který byl opakovaně potvrzen nezávislými analýzami… Skutečnost, že přípravek dabigatran má nyní reverzní látku v podobě přípravku idarucizumab, nám nabízí vskutku zlatý léčebný standard. Dostupnost této reverzní látky zároveň poskytuje pacientům jistotu, že ve vzácných situacích, které vyžadují zvrácení antikoagulačního účinku, bude této potřeby dosaženo bezpečně a rychle.“

Přípravek Praxbind® je vysoce specifická reverzní látka s dobrým bezpečnostním profilem. Váže se specificky pouze k molekulám přípravku dabigatran, čímž neutralizuje jeho antikoagulační účinek, aniž by zasahoval do koagulační kaskády. Reverzní látky k jiným NOAC jsou v současnosti ve fázi klinického vývoje, přípravek Praxbind® tak zůstává první široce dostupnou specifickou reverzní látkou k NOAC.

Přípravek Pradaxa® poskytuje přesvědčivé řešení v oblasti antikoagulační léčby a zároveň nabízí silný bezpečnostní profil potvrzený v reálné praxi na reálných pacientech. Toto bylo dále umocněno dostupností přípravku Praxbind®, jakožto zásadního benefitu pro lékaře i pacienty, což v konečném důsledku znamená, že přípravky Pradaxa® a Praxbind® poskytují nový standard a novou úroveň jistoty v antikoagulační léčbě. Dle TZ.

 

www.boehringer-ingelheim.com

http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2560376

www.amic.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová