Poradna - sex

Historie sexuálních pomůcek


Kategorie: Aktuality Poradna - sex 
29.prosinec 2016

Prozkoumávání sexuality lákalo lidstvo již od nepaměti. Zajímavé je, že již od začátku byly nedílnou součástí sexu také erotické pomůcky, které se v průběhu dějin inovovaly pouze nepatrně. Vůbec první sexuální hračkou v historii je pravděpodobně dildo. Zatímco jeho zpodobnění se objevilo již v paleolitu 28 tisíc let p. n. l. na malbách v jeskyni Hohle Fels v Německu, jeho aktivní využívání se datuje do starověkého Řecka a Říma.

Podle znalců se tzv. robertky vyráběly z materiálů, které bylo možné opracovat, tedy například ze dřeva, kamene, zvířecích rohů, ale také ze zlata či stříbra nebo dokonce z chleba. Tehdejší robertky nesly název Olisbos a v Řecku je například obchodníci prodávali neprovdaným ženám. V Číně vznikaly robertky z černého mramoru či lakovaného dřeva.

Aktivním výrobcem a uživatelem sexuálních pomůcek byl v průběhu historie také Orient. Z Indie, konkrétně z 3. století, pochází například známá legendární kniha sexu Káma Sútra. Kolem roku 500 také vznikly Venušiny kuličky, které však původně používaly geishy k uspokojení mužů. Ve 13. století dala zase Čína světu škrtící kroužek na penis. Věřilo se totiž, že nošení kroužku zvyšuje šance zplodit mužského dědice.

V období renesance vznikl v Itálii název dildo, který je uveden výše. Kolem roku 1400 totiž začali Italové primitivní erotické pomůcky nazývat „Diletto”. První oficiální kondom byl zase vynalezen kolem roku 1560, v období šíření nebezpečné infekce syfilis, kdy se lidé začali poprvé zajímat o rizika pohlavních nemocí, které ohrožovaly jejich životy. Přestože se tvrdí, že pánskou ochranu znali lidé již v antice, žádné konkrétní důkazy se nedochovaly.

První vibrátor spatřil světlo světa v průběhu viktoriánské éry v roce 1869. Vznikl v podstatě jako lékařský nástroj pro léčbu ženské hysterie, která byla považována za vážné onemocnění. Léčba zahrnovala kvalifikované a profesionální tření ženských pohlavních orgánů, kdy lékaři pro usnadnění práce a zabránění nepříjemnému namožení zápěstí vynalezli pomůcku poháněnou párou. Elektromechanickou podobu vtiskl vibrátoru J. Granville v roce 1880. Není bez zajímavosti, že elektrické vibrátory se na konec na přelomu 19. a 20. století staly běžnou součástí domácností jako nástavce kuchyňských spotřebičů. 

Začátkem 20. století se objevila první umělá panna z vulkanizované gumy. Během 2. světové války byly prý panny distribuovány německým vojákům, aby si ulevili od hrůz válečného pole. V 50. letech došlo díky vývoji latexové gumy k významnému pokroku v průmyslu s erotickými pomůckami. V době Hippies v 60. a 70. letech se otevřely dveře prvních sexshopů a o 20 let později dostaly internetovou podobu. Devadesátá léta jsou také charakteristická důrazem na ergonomii pomůcek, ale i na jejich emocionální a psychologický efekt.

Také v dnešní době procházejí sexuální pomůcky neustálou inovací. Dle TZ.

 

www.ruzovyslon.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová