Antikoncepce

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
29.září 2016

Schopnost ženy otěhotnět ze všeho nejvíc ovlivňuje její věk. Počet jejích vajíček klesá již od narození a po třicítce dochází i k výraznému zhoršení jejich kvality. Někdy však může stát za neplodností i nevinná operace z dětství nebo třeba myom. Které další nemoci nebo zákroky mohou způsobovat potíže?

Pokud žena v dětství nebo pubertě prodělala operaci slepého střeva, měla by o téhle skutečnosti v případě potíží s otěhotněním informovat svého gynekologa. Zánět slepého střeva může být příčinou poměrně častých srůstů v malé pánvi, které mohou způsobit uzavření vejcovodu. „S touto diagnózou je obvykle nutné vyhledat kliniku reprodukční medicíny,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Matěna z Institutu reprodukční medicíny Unica. Komplikace mohou nastat například i po perforovaném žlučníku nebo po úrazech. Potíže způsobují i další prodělané operace v dětství, zejména u velmi mladých dívek-dětí, kdy mohou být srůsty v malé pánvi velmi rozsáhlé.

Bakteriální nebo kvasinkové infekce a výtoky sice bývají nepříjemné, ale plodnost obvykle nijak zásadně neohrožují. Obtíže se často koncentrují do vnější části zevních rodidel, například do pochvy nebo na čípek, kdežto vnitřní genitál, tedy dělohy, vejcovody a vaječníky, bývají postiženy méně často.

Poměrně častá pověra, že po potratu už žena nebude moci otěhotnět, také neplatí. Pokud je výkon proveden standardně, riziko budoucí neplodnosti je velmi malé. Záleží na zvolené metodě a také na situaci. Pokud dojde k přerušení ve vyšším stupni těhotenství, rizika jsou pochopitelně vyšší.

Některé ženy mají potíže s váhou kvůli své genetické výbavě nebo hormonům. U nich se problémy s plodností objevují častěji. Hormonální nerovnováha, která se může projevovat mimo jiné obezitou, způsobuje nepravidelnou menstruaci, což je stav, kdy je pravděpodobnost otěhotnění velmi nízká. Jestliže je žena obézní nebo trpí nadváhou pouze z toho důvodu, že její kalorický příjem je vyšší než výdej, její tuková tkáň vytváří určité množství estrogenu, který může ovlivňovat reprodukční systém. Není to ale jediný faktor, který by sám o sobě způsoboval neplodnost. Jestliže je žena jinak zdravá, může přirozeně otěhotnět i s několika kily navíc. Avšak u velmi obézních žen se dá říci, že platí pravidlo „kilo dolů, procento šance na otěhotnění nahoru“. Jestliže je obezita způsobena pouze nezdravým životním stylem, je redukce hmotnosti dobrým způsobem, jak daný stav zlepšit. Naopak pokud jde o hormonální příčinu, je nutné situaci léčit.

Endometriózou - onemocněním, kdy se děložní sliznice vyskytuje i mimo dutinu děložní, čímž aktivuje chronický zánět, trpí 30 až 40 % žen. Naštěstí ne všechny mají zásadní potíže s otěhotněním, zejména pokud se o potomka pokoušejí v biologicky příznivějším věku. Zánětlivá děložní sliznice dělá největší problémy, pokud se nachází v oblasti vejcovodů, kde může způsobit jejich uzavření. Pokud je ve vaječníku, může být příčinou endometroidních cyst. To jsou veliké kulovité útvary, které vaječník rozpínají a tím nenávratně poškozují zárodečnou tkáň.

 Může se tedy stát, že i mladé ženy mohou mít ovariální tkáň natolik zničenou, že dojde k předčasnému selhání vaječníků. Primární metodou léčby je operace, další řešení je farmakologické. Tyto léky udržují ženu ve stavu umělé menopauzy a tím znemožňují otěhotnění. Také v případě ložisek v dutině břišní může nastat problém – zánět aktivuje krvinky bílé krevní řady, které jsou ve své obranné funkci velmi nespecifické, pohlcují volnou krev. Jsou však také schopny pohlcovat spermie, které nemají možnost dostat se k vajíčku.

Při polycystických vaječnících (PCOS) mají ženy vaječníky vyplněné velkým množstvím folikulů. Počet je tak vysoký, že nedochází k přirozené selekci a růstu dominantního folikulu, který pak za normálních okolností uvolňuje zralé vajíčko. Žena proto neovuluje a nemůže tedy otěhotnět. Příčinou tohoto stavu je hormonální nerovnováha, PCOS patří do skupiny hyperandrogenních syndromů. Tyto pacientky mívají také problémy s akné, nadváhou nebo nepravidelnou menstruací. Řešením problémů s plodností je pak funkční úprava cyklu, redukce váhy a plánování nejplodnějších dní. Pokud výše vyjmenované aktivity nestačí, měla by následovat konzultace v centru asistované reprodukce.

Zásadně ovlivnit možnost otěhotnění a donošení zdravého dítěte mohou také děložní myomy. Zvětšují dělohu, mohou vytvářet atypické tvary, a pokud se nacházejí ve vnitřní části děložní stěny, dokáží ovlivnit nejen tvar, ale i kvalitu sliznice. Ta je ztenčená, nemá tak dobré krevní zásobení a může být nevhodnou pro uhnízdění embrya. Navíc pokud jsou myomy velké,  mohou způsobit potrat nebo předčasný porod. Dle TZ.
www.im-pr.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová