Léčiva

Proti padělkům léků


Kategorie: Aktuality Léčiva 
05.květen 2016

Každý měsíc hlásí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nový výskyt padělků léků a počet odhalených případů narůstá. Často se jedná o specializované přípravky na předpis, jako jsou antibiotika nebo cytostatika. Nelegální léky ale mohou obsahovat zdraví škodlivé látky a jejich užití může přímo ohrozit zdraví člověka. Riziko narůstá v souvislosti s tím, že více než 72 % Čechů by padělaný lék nepoznalo. Část si také předpisové léky obstarává přes internet, kde je riziko koupě nelegálního léčivého přípravku největší. To vyplynulo z aktuálního průzkumu Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).

Padělané léky představují závažnou hrozbu pro zdraví pacientů. Pokud už nějakou účinnou látku obsahují, může jít o jiné množství, než je doporučené dávkování. Časté jsou také případy, kdy lék obsahuje naprosto jiné látky, jako třeba křídu. Bylo na příklad zjištěno, že padělek obsahoval jed
na krysy. Důvodem může být skutečnost, že nelegální léky se často vyrábí v nevhodných a nehygienických podmínkách.

Nelegální léčiva a padělky jsou zrádné v tom, že se tváří jako originální. Téměř tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že by je od pravých léků nerozeznalo. „Zkopírovat balení není pro padělatele problém. Falešný lék často odhalí až snaha o jeho dohledání podle čísla šarže nebo chemický rozbor, což běžný člověk pochopitelně nemůže udělat,“ uvádí Mgr. Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP a dodává: „Právě kvůli ochraně pacientů vzniká systém ověřování léků. Krabičky budou od roku 2018 opatřeny speciálním 2D kódem, který lékárník načte a uvidí, zda je lék pravý.“

Systém ověřování léků vychází ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/83/ES stanovující podrobná pravidla pro ochranné prvky na obalech humánních léčivých přípravků. Sdružuje subjekty napříč dodavatelským řetězcem tak, aby bylo možné sledovat cestu léku od výrobce až k pacientovi.

Ověření původu léku bude prováděno pomocí speciálního 2D kódu umístěného na balení. Systém by mohli využívat i lidé, kteří si lék zakoupí na internetu. Právě to je způsob, kudy se padělané léky dostávají k uživatelům nejčastěji. „Nejedná se přitom jen o volně prodejné léky a doplňky stravy. Podle našeho průzkumu* si až desetina lidí po internetu obstarává i specializované léky na předpis. Nejčastěji se jedná o antibiotika nebo cytostatika, která se používají k léčbě nádorových onemocnění,“ informuje Jakub Dvořáček z AIFP. I takto zakoupené léky by pacienti při pochybách mohli donést
do lékárny a s lékárníkem si pomocí 2D kódu ověřit jejich pravost.

 V současné době se zkoumá připravenost zdravotního prostředí na zavedení systému a všechny možnosti, aby pacienti byli co nejvíce ochránění.

Lékárníkům lidé důvěřují nejvíce. V případě podezření na neoriginální lék by se 70 % z nich obrátilo o radu právě na ně. Oproti roku 2013** se důvěra v lékárníky zvýšila o 14 %. Další nejčastější možností, kam by se pacienti obrátili, je na svého ošetřujícího lékaře.

* Průzkum pro AIFP provedla společnost IPSOS, s.r.o. na vzorku běžné populace. Účastnilo se jej 518 respondentů. Sběr dat probíhal ve dnech 28. 4. - 3. 5. 2016.

** Průzkum v roce 2013 probíhal stejnou metodou na vzorku 516 respondentů.

Dle TZ.

 

www.aifp.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová