Úrazy dětí

VZP zahájila speciální preventivní projekt proti dětským úrazům


Kategorie: Aktuality Úrazy dětí 
14.září 2015

Při úrazech zemřelo za posledních pět let v Česku 696 dětí. Počet by zaplnil jednu základní školu se třiceti třídami! Dalších zhruba 10 tisíc dětí má za tu dobu po úrazech trvalé následky. Všeobecná zdravotní pojišťovna chce pomoci tyto alarmující statistiky změnit. Od září 2015 zahájila preventivní projekt nazvaný VZPoura úrazům. Přímo zaměstnanci pojišťovny, kteří sami po úrazu skončili na vozíku, budou děti ve školách varovat před hrozícími riziky a učit je, jak se těmto hrozbám vyhnout. Zájem projevily desítky škol.

Jen v uplynulém roce bylo s úrazem hospitalizováno 30 706 dětí. Dalších zhruba 450 tisíc jich je každoročně ošetřeno ambulantně. „Věříme, že řada nešťastných událostí by se nemusela stát, kdyby se děti včas naučily, jak se bezpečně chovat v různých situacích. Ať už v dopravě, při sportování nebo vlastně kdykoliv ve volném čase. Právě o to se chceme v rámci našeho projektu pokusit,“ vysvětlil náměstek ředitele VZP Rostislav Verner.

VZP proto už v minulých dnech spustila speciální internetové stránky vzpoura-urazum.cz. Na nich se každý může dozvědět základní informace o projektu. Mimo jiné tam najde i krátká videa, kde se představují tři takzvaní ambasadoři – zaměstnanci VZP, kteří po různých nehodách přestali chodit. Právě oni jsou připraveni na pozvání navštěvovat školy, kde budou dětem na svých vlastních příbězích připomínat, jak důležité je úrazům předcházet.

Už na konci prázdnin VZP oslovila mailem s nabídkou některé školy či jejich zřizovatele. Termín si mohou zamluvit přes rezervační formulář na internetu. Zájem byl nečekaný. „Na září, říjen a listopad už máme skoro všechny termíny obsazené. Hlásí se nám z celé republiky od Karlových Varů až po Bruntál,“ uvedla ředitelka odboru marketingu VZP Andrea Wolfová, která je jednou z autorek projektu.

Další zájemci se neustále ozývají. „Jsem přesvědčený, že takto podaná prevence má smysl. Když se před děti postaví učitel a začne je poučovat o bezpečnosti, jde jim to jedním uchem dovnitř a druhým ven. Ale když před ně přijede mladý kluk na vozíku, bude to něco jiného,“ pochválil projekt Pavel Dittrich, ředitel ZŠ Donovalská v Praze.

Nejčastěji se děti zraní doma nebo ve škole. V obou těchto prostředích se stává mezi 25 až 30 % všech dětských úrazů. Ve školách jsou nejčastější úrazy při tělocviku. Z hlediska věku představují nejrizikovější skupinu děti mezi 13 a 14 lety. V této věkové kategorii postihne úraz vyžadující lékařské ošetření každou čtvrtou dívku a dokonce každého třetího chlapce.

Nejvážnější následky mají úrazy dětí při dopravních nehodách. Nezřídka končí dlouhodobými následky či smrtí. Celkově jsou úrazy vůbec nejčastější příčinou úmrtí dětí.

 

TZ: Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

www.vzpoura-urazum.cz

www.vzp.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová