Medicína

Melouchařící molekuly v mozkových nádorech


Kategorie: Aktuality 
21.červenec 2015

Vědci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (1. LF UK) zjistili, že vznik a rozvoj nejagresivnějšího zhoubného nádoru mozku – glioblastomu – ovlivňují některé „dipeptidylpeptidáze -IV aktivitou a/nebo strukturou homologní“ molekuly. Tato zdánlivě krkolomně pojmenovaná skupina zahrnuje několik takzvaných melouchařících molekul. Jejich název vychází z toho, že jedna a tatáž molekula může v různých buňkách za různých okolností plnit zcela odlišný úkol.

 „Může mít různé biologické funkce v závislosti na mikroprostředí, které ji obklopuje, a na orgánu, ve kterém se nachází,“ upřesňuje vedoucí vědeckého týmu, prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., děkan 1. LF UK. 

Melouchařící molekuly ovlivňují například rychlost růstu nádoru, komunikaci mezi nádorovými a nenádorovými buňkami, rozvoj krevního zásobení nádoru a také jeho schopnost prorůstat do svého okolí. Zároveň ale mohou hrát pro člověka příznivé role v různých orgánech, imunitním systému nebo procesech hojení. Pro hledání možností, jak tyto molekuly využít ve prospěch nemocných, je proto nezbytné potlačit ty jejich funkce, které vedou ke vzniku a růstu nádoru, a přitom nepoškodit ostatní užitečné. Předpokládá se, že pokud se najde a ověří způsob, jak aktivitu těchto molekul cíleně regulovat anebo na ně specificky zaměřit nosiče protinádorových léčiv, mohly by se  tyto nové poznatky využít pro léčbu zhoubných mozkových nádorů.

Cílem badatelů je výsledky výzkumu patentovat. Cesta od patentu k uvedení do klinické praxe je však dlouhá – obvykle trvá 10 až 15 let.

Diagnóza mozkového nádoru je v České republice každoročně stanovena přibližně u 700 pacientů, zhruba u poloviny jde o nejčastěji se vyskytující a nejzhoubnější formu – glioblastom. Nádor prorůstá zdravými tkáněmi a ničí je, často roste ve funkčně významných oblastech, a proto je někdy nemožné jej chirurgicky odstranit. Prognóza pacientů s tímto nádorem je velmi špatná.

Délka přežití se počítá na měsíce a v posledních letech se změnila téměř nepodstatně. Z toho je zjevné, že dosud není správný cíl a koncepce léčby. Pokud se bude stále opakovat léčebný postup podle stejného vzorce, režimu a organizace, zůstane opět neuspokojivý výsledek.

Výzkum provádí Laboratoř biologie nádorové buňky Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK pod vedením prof. Šeda ve spolupráci s neurochirurgy z Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN Praha, Nemocnice Na Homolce a s kolegy z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kteří navrhují a připravují pro výzkum originální látky.

Práce skupiny prof. Šeda v minulých letech přispěla k definici skupiny takzvaných DASH molekul (dipeptidylpeptidáze-IV aktivitou a/nebo strukturou homologních), objasnila jejich expresi a některé funkce v mozkových nádorech.

Dle TZ

www.lf1.cuni.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová