Doporučené očkování

Příspěvek na vakcínu proti meningokokové sepsi


Kategorie: Doporučené očkování Aktuality 
16.září 2014

Invazivní meningokokové onemocnění má dramatický průběh a vysokou úmrtnost nejmenších dětí a adolescentů. Za tři roky lékaři zaznamenali 188 případů, z nichž 15 skončilo smrtí.  Všichni proto uvítali, když se v dubnu Česko zařadilo mezi prvních deset zemí světa, kde mají pacienti možnost využít vakcínu proti meningokoku B. Očkování, které dřív nebylo k dispozici, může být účinnou ochranou. Druhá dobrá zpráva přichází teď - Všeobecná zdravotní pojišťovna se jako první zdravotní pojišťovna v Česku rozhodla, že na očkování proti meningokoku B, které není hrazeno ze zdravotního pojištění, přispěje klientům částkou 2 000 korun.

Příspěvek, který VZP nabízí od 15. září 2014, se vztahuje na vakcínu Bexsero. Je určen dětem ve věku od 6 měsíců do 18 let, které jsou členy Klubu pevného zdraví VZP. Získá ho prvních pět tisíc klientů. Akce končí nejpozději 31. prosince 2014.
VZP se snaží pomoci chránit ty, kdo jsou nejvíce ohroženou skupinou. Nejvíce nemocných je dlouhodobě mezi dětmi do pěti let a mezi mládeží v pubertě. Zvýšené riziko platí i pro ty, kdo navštěvují větší kolektivy (školky, školy, ale i kulturní akce atd.). Tam všude je větší pravděpodobnost nákazy. Přenašečem může být až 20 % zdravých lidí.

Bakterie se šíří kapénkovou infekcí a počáteční příznaky jsou jen těžce odlišitelné od virových onemocnění, jako je například chřipka. Průběh je však velmi rychlý - meningokoková sepse je nejrychlejší smrtící infekční onemocnění vůbec. Bez okamžité léčby hrozí vážné následky jako například amputace končetin, ztráta sluchu, mentální porucha či selhání ledvin. V krajních případech může nastat smrt do 24 hodin.

Pro základní očkování jsou nutné dvě dávky. Příspěvek 2 000 korun bude proto VZP vyplácet výhradně poté, co budou mít děti obě dávky aplikované od praktického lékaře pro děti a dorost. Pouze v ordinaci těchto lékařů je garantována speciální cena očkovací látky pro pojištěnce VZP. Žadatel o příspěvek pak při žádosti o jeho vyplacení musí doložit VZP originál dokladu o nákupu vakcíny a doklad o aplikaci.

Cena jedné dávky vakcíny Bexsero se pohybuje kolem 2 800 korun. Rodič tedy musí nejprve zaplatit 5 600 za dvě dávky přípravku, nechat je dítěti aplikovat a poté může požádat VZP o příspěvek 2 000 korun. Celkem ho tedy ochrana dítěte před meningokokem B, který může být příčinou smrtelné infekce, vyjde přibližně na 3 600 korun.

Více informací na www.vzp.cz/meningokok

TZ Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

www.vzp.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová