Léčivé rostliny


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
15.duben 2019

V roce 2017 končily v českých nemocnicích úmrtím nejčastěji hospitalizace pro cévní nemoci mozku, dokládají aktuální údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Existují však účinné metody prevence i regenerace. Prospěšné jsou v tomto ohledu také bylinky.


Kategorie: Léčivé rostliny Aktuality 
04.duben 2019

Mango patří mezi nejrozšířenější exotické ovoce na světě pro svou šťavnatost, vůni a nezaměnitelnou lahodnou chuť. Lidskému organismu však poskytuje navíc velké množství zdravotních výhod. Proto bývá mango nazýváno též přirozenou pilulkou zdraví.


Kategorie: Aktuality Asijská koření Bylinky k léčbě diabetu Léčivé rostliny 
21.březen 2019

Zázvor je v mnoha domácnostech známý jako koření a používá se, jako česnek - spíše k dochucení jídel. Jenže má širší použití právě pro své specifické léčivé vlastnosti. Zázvor lékařský – Zingiber officinale díky svým léčivým účinkům se rychle stal hojně využívanou bylinou.  Indická a čínská tradiční medicína ho využívá nejméně tři tisíciletí. První písemné zmínky pochází již ze 4. století př. n. l., kdy jej hinduista Mahabharata popisuje nejen jako léčivou rostlinu, ale také jako aromatické a poměrně ostré koření vyznačující se neobvyklou chutí.


Kategorie: Aktuality Bylinky Ájurvédské medicíny Léčivé rostliny 
14.únor 2019

Bhringraj (Eclipta Prostrata nebo Eclipta Alba) je v Ajurvédě proslulá bylinka obecně známá jako „falešná sedmikráska“ je  léčivá rostlina patřící do rodiny Asteraceae. Eclipta alba roste na vlhkých místech jako plevel v teplých mírných až tropických oblastech. Celá rostlina (Panchang) z Bhringraj se používá k přípravě ayurvédských a bylinných léků.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
11.únor 2019

Zájem pacientů o léčbu konopím stoupá. Přesto je v Česku dle údajů Státní agentury pro konopí pro léčebné použití aktuálně řádově jen 60 předepisujících lékařů. Výsledkem je tak přetížení těchto odborníků zájemci o inovativní metodu léčby, která se indikuje zpravidla na chronickou bolest u různých diagnóz. Situaci je možné zlepšit pouze edukací dalších lékařů.


Kategorie: Žena a zdraví Léčivé rostliny Aktuality 
08.únor 2019

S neustále se posouvající hranicí pro odchod do důchodu je téměř jisté, že naprostá většina žen stráví celou dobu přechodu ještě v zaměstnání. Projevy klimakteria však mohou zaměstnankyním velmi komplikovat výkon jejich povolání a vést až k frustraci z pracovního života. Je důležité, aby se často tabuizované téma menopauzy otevřelo i na pracovištích. V současnosti se firmy o zdraví a pohodu svých zaměstnanců zajímají mnohem více než dříve, ženám v klimakteriu se tak může dostat více podpory. Starat se o sebe ale musí i sama žena.


Kategorie: Léčivé rostliny Aktuality 
07.únor 2019

Nemoci oběhové soustavy, mezi které se řadí také infarkt myokardu, jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Podle nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) zapříčinily v roce 2017 přes 49 tisíc úmrtí. Ve srovnání s Francií se jedná o zhruba trojnásobně vyšší hodnotu. Riziko infarktu je v zimě vyšší. Nízké teploty znamenají pro naše srdce vyšší zátěž. V chladném počasí dochází k zúžení cév a tepen. Srdce tak musí více pumpovat, aby udrželo teplo. O tento svalový orgán a cévní systém bychom měli zvláště pečovat.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
08.leden 2019

Nachlazení, zánět spojivek ani bolest uší by neměly narušit dovolenou. Drobné zdravotní komplikace totiž pomohou překonat byliny. Pobyt na čerstvém vzduchu v zimě přispívá k posílení imunitního systému. Ovšem celodenní sportovní aktivita v horském středisku může způsobit i různé obtíže. V první řadě je i zde důležitá prevence. Pestrá strava, dostatek ovoce a zeleniny. Pro pitný režim je ideální zázvorový nebo mátový čaj.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
14.prosinec 2018

Konopí je rostlinou, která se nyní, v době všeobecného návratu k přírodním řešením, těší velké oblibě. Její účinky znali již naši předkové v dávné minulosti, kdy dokázala pomoci s mnoha neduhy. Z historie víme, že se konopné oleje používaly v Ájurvédě, milovala je šlechta i dělnická třída. Každý věděl, že zklidňují popáleniny, pomáhají proti vráskám a disponují přírodním UV filtrem. Stěžejní jsou v konopí látky cannabinoidy, které jsou prokazatelně přínosné pro lidské zdraví. Velmi prospěšné jsou v péči o kůži, ale pomoci dokážou i vnitřně. Přicházející zima je ideálním obdobím, kdy konopí lze vyzkoušet, zejména na mrazem popraskanou kůži či na posílení imunity.


Kategorie: Léčivé rostliny Aktuality 
03.prosinec 2018

Tmavě zelené popínavé listy dokážou vytvořit nezaměnitelnou atmosféru. Břečťan je ale mnohem víc než jen ozdoba domů a zahrad. Už i Hippokrates jej doporučoval jako léčivou rostlinu!