Léčivé rostliny


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
11.březen 2021

Pocit zimy se automaticky řeší teplejším oblečením. Ne vždy ale stačí navýšit počet vrstev. Významná část tepla z těla uniká z hlavy, zvláště citelně v zimním období. Pokud není čepice, určitě si alespoň čelo zakrýt šátkem či čelenkou, a to zvláště za větrného počasí. Důležité je, aby na sebe oblečení dobře doléhalo. Slabými místy garderoby mohou být odhalené kotníky nebo bedra. V teple, a především v suchu musejí být také nohy. Pro jistotu je dobré do kabelky či batůžku vzít náhradní silnější ponožky.


Kategorie: Léčivé rostliny Aktuality 
17.prosinec 2020

Bolest hlavy, slabost a nepříjemný pocit v celém těle. Tělo vám dává jasně najevo, že teď potřebuje více péče. Chřipka, angína, rýma nebo záněty dutin. Typicky podzimní nemoci mnoho lidí často přechází a v době coronaviru je mohou lidé vnímat chybně jako málo významné. Pro tělo je totiž zátěží každá nemoc, a aby se s ní zvládlo vypořádat, potřebuje k tomu vhodné podmínky - teplo, klid, dostatek spánku a zvýšený příjem tekutin. Klid by měl být fyzický a také psychický.


Kategorie: Léčivé rostliny Aktuality 
26.listopad 2020

Léčivá síla konopí je lidstvu známá už od starověku. Rostlina pomáhala léčit revmatismus, kožní nemoci, byla úlevou při bolestivé menstruaci. V současnosti si lidé konopí spojují především s jeho psychotropními účinky, pro které bývá zneužíváno jako rekreační droga. Využití této rostliny je však mnohem širší a v posledních desetiletích se vědcům daří odhalovat blahodárné účinky konopí na lidské tělo i psychiku, ať už ve formě kosmetiky, nebo výživových doplňků.

 


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství Léčivé rostliny 
18.září 2020

Léčivé účinky bylin byly známy našim předkům a uznávány jsou i v dnešní moderní době. S klasickou medicínou se mohou vzájemně doplňovat a podporovat. Na příklad při snaze o otěhotnění se určitě ocení jejich schopnost stimulace orgánů, prokrvení nebo působení na hormonální hladinu.


Kategorie: Léčivé rostliny Aktuality 
25.březen 2020

Únava, bolest svalů a kloubů a zvýšená teplota. Přestože před podobnými příznaky v posledních dnech varují média v souvislosti s koronavirem, stejné projevy nese i obyčejné nachlazení či chřipka. V každém případě, a v rizikovém období zvláště, se vyplatí posílit imunitu. Obranu proti virům nekoupíme jen v lékárně – účinné pomocníky seženeme i z přírodních zdrojů.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
24.březen 2020

Skalní růže je nejen ozdobnou rostlinou, ale především rostlinou léčivou. Dokáže posílit imunitu, je silným antioxidantem, přírodním antivirotikem i antibiotikem, ničí plísně i kvasinky. Cist, neboli skalní růže, je zelený keř pocházející ze Středomoří. Má půvabné květy ve škále barev od bílé po sytě růžovou. Patří mezi tradiční léčivky. V lidovém léčitelství je například čaj ze skalní růže používán již celá staletí. Lidé jej využívali pro léčbu horečky, průjmu, ale i při různých kožních onemocnění.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
23.březen 2020

Víme, že existuje mnoho rozličných virů, které mohou způsobit různé infekce, včetně běžného nachlazení, chřipky, hepatitidy, mononukleózy, HIV a dalších. Přichází téma vakcín. Jsou určitě přínosem, ale mají i negativní stránky pro imunitní systém. Přirozené promoření, které by proběhlo v lidském organismu, pokud možno bez povšimnutí, by bylo tou nejlepší cestou…K tomu je třeba dobrý imunitní systém každého jedince. V době současného virového ohrožení se vraťme k přírodě, vakcína neexistuje. Následně je uveden přehled bylinek, které mohou posílit naši imunitu. (Ale pozor, mohou i interagovat s léčivy, je proto výhodný kontakt s lékárníkem nebo bylinkářem!)


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
28.únor 2020

Přestože dna neboli pakostnice zní mnohým lidem jako nemoc z minulých časů, pro řadu jiných jsou dnové záchvaty několikrát do roka či měsíce nepříjemnou realitou. Moderní způsob života této nemoci svědčí. K jejím spouštěčům patří obezita, nedostatek pohybu a vysoká konzumace alkoholu a masa. Úlevu však může dát příroda v  pročišťování a bylinkách.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
11.listopad 2019

Každý rok je to stejné. S blížící se zimou přicházejí první vlny virových epidemií, a přestože se nepodceňuje příjem vitamínů, zásady hygieny ani teplé oblékání, končí se nakonec v posteli s horečkou, zimnicí a bolestí svalů a kloubů. Je dobré si připomenout, že imunitní systém řídí vnitřní orgány, a proto je třeba je, zvláště v této době, respektovat.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny Rostliny s tonizujícími účinky 
10.říjen 2019

Hodina času, 450 ml krve a poté pocit k nezaplacení. Přestože jsou dárci krve stále potřeba, ne každý se jím může stát. Transfuzní oddělení přijímají pouze dárce s pevným zdravím. A dárci by se měli starat, aby jejich krev mohla být prospěšná i mimo jejich žíly.