Léčivé rostliny


Kategorie: Léčivé rostliny Aktuality 
25.březen 2020

Únava, bolest svalů a kloubů a zvýšená teplota. Přestože před podobnými příznaky v posledních dnech varují média v souvislosti s koronavirem, stejné projevy nese i obyčejné nachlazení či chřipka. V každém případě, a v rizikovém období zvláště, se vyplatí posílit imunitu. Obranu proti virům nekoupíme jen v lékárně – účinné pomocníky seženeme i z přírodních zdrojů.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
24.březen 2020

Skalní růže je nejen ozdobnou rostlinou, ale především rostlinou léčivou. Dokáže posílit imunitu, je silným antioxidantem, přírodním antivirotikem i antibiotikem, ničí plísně i kvasinky. Cist, neboli skalní růže, je zelený keř pocházející ze Středomoří. Má půvabné květy ve škále barev od bílé po sytě růžovou. Patří mezi tradiční léčivky. V lidovém léčitelství je například čaj ze skalní růže používán již celá staletí. Lidé jej využívali pro léčbu horečky, průjmu, ale i při různých kožních onemocnění.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
23.březen 2020

Víme, že existuje mnoho rozličných virů, které mohou způsobit různé infekce, včetně běžného nachlazení, chřipky, hepatitidy, mononukleózy, HIV a dalších. Přichází téma vakcín. Jsou určitě přínosem, ale mají i negativní stránky pro imunitní systém. Přirozené promoření, které by proběhlo v lidském organismu, pokud možno bez povšimnutí, by bylo tou nejlepší cestou…K tomu je třeba dobrý imunitní systém každého jedince. V době současného virového ohrožení se vraťme k přírodě, vakcína neexistuje. Následně je uveden přehled bylinek, které mohou posílit naši imunitu. (Ale pozor, mohou i interagovat s léčivy, je proto výhodný kontakt s lékárníkem nebo bylinkářem!)


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
28.únor 2020

Přestože dna neboli pakostnice zní mnohým lidem jako nemoc z minulých časů, pro řadu jiných jsou dnové záchvaty několikrát do roka či měsíce nepříjemnou realitou. Moderní způsob života této nemoci svědčí. K jejím spouštěčům patří obezita, nedostatek pohybu a vysoká konzumace alkoholu a masa. Úlevu však může dát příroda v  pročišťování a bylinkách.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
11.listopad 2019

Každý rok je to stejné. S blížící se zimou přicházejí první vlny virových epidemií, a přestože se nepodceňuje příjem vitamínů, zásady hygieny ani teplé oblékání, končí se nakonec v posteli s horečkou, zimnicí a bolestí svalů a kloubů. Je dobré si připomenout, že imunitní systém řídí vnitřní orgány, a proto je třeba je, zvláště v této době, respektovat.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny Rostliny s tonizujícími účinky 
10.říjen 2019

Hodina času, 450 ml krve a poté pocit k nezaplacení. Přestože jsou dárci krve stále potřeba, ne každý se jím může stát. Transfuzní oddělení přijímají pouze dárce s pevným zdravím. A dárci by se měli starat, aby jejich krev mohla být prospěšná i mimo jejich žíly.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
15.duben 2019

V roce 2017 končily v českých nemocnicích úmrtím nejčastěji hospitalizace pro cévní nemoci mozku, dokládají aktuální údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Existují však účinné metody prevence i regenerace. Prospěšné jsou v tomto ohledu také bylinky.


Kategorie: Léčivé rostliny Aktuality 
04.duben 2019

Mango patří mezi nejrozšířenější exotické ovoce na světě pro svou šťavnatost, vůni a nezaměnitelnou lahodnou chuť. Lidskému organismu však poskytuje navíc velké množství zdravotních výhod. Proto bývá mango nazýváno též přirozenou pilulkou zdraví.


Kategorie: Aktuality Asijská koření Bylinky k léčbě diabetu Léčivé rostliny 
21.březen 2019

Zázvor je v mnoha domácnostech známý jako koření a používá se, jako česnek - spíše k dochucení jídel. Jenže má širší použití právě pro své specifické léčivé vlastnosti. Zázvor lékařský – Zingiber officinale díky svým léčivým účinkům se rychle stal hojně využívanou bylinou.  Indická a čínská tradiční medicína ho využívá nejméně tři tisíciletí. První písemné zmínky pochází již ze 4. století př. n. l., kdy jej hinduista Mahabharata popisuje nejen jako léčivou rostlinu, ale také jako aromatické a poměrně ostré koření vyznačující se neobvyklou chutí.


Kategorie: Aktuality Bylinky Ájurvédské medicíny Léčivé rostliny 
14.únor 2019

Bhringraj (Eclipta Prostrata nebo Eclipta Alba) je v Ajurvédě proslulá bylinka obecně známá jako „falešná sedmikráska“ je  léčivá rostlina patřící do rodiny Asteraceae. Eclipta alba roste na vlhkých místech jako plevel v teplých mírných až tropických oblastech. Celá rostlina (Panchang) z Bhringraj se používá k přípravě ayurvédských a bylinných léků.