Byliny Ájurvédské medicíny


Kategorie: Aktuality Asijská koření Bylinky Ájurvédské medicíny 
16.březen 2020

Kurkuma známá jako koření králů, tvoří nezbytnou součást indické kuchyně, ale dokáže mnohem víc než jen okořenit jídlo. Farmakologické studie se shodují na tom, že kurkuma má výborné účinky na lidský organismus. Její účinná složka je kurkumin, přírodní a zcela netoxická látka.


Kategorie: Bylinky Ájurvédské medicíny Aktuality 
26.únor 2020
Nový kosmetický přípravek AIMIL MUSCALT FORTE – masážní olej je produkt, který vychází z dlouholeté přírodní ajurvédské tradice, novodobých výzkumů a moderních technologií. Cílovou skupinou jsou sportovci a lidé trpící chronickými bolestmi kloubů (záněty kloubů, svalů a šlach). Produkt představuje účinnou prevenci i léčbu.

Kategorie: Aktuality Bylinky Ájurvédské medicíny Léčivé rostliny 
14.únor 2019

Bhringraj (Eclipta Prostrata nebo Eclipta Alba) je v Ajurvédě proslulá bylinka obecně známá jako „falešná sedmikráska“ je  léčivá rostlina patřící do rodiny Asteraceae. Eclipta alba roste na vlhkých místech jako plevel v teplých mírných až tropických oblastech. Celá rostlina (Panchang) z Bhringraj se používá k přípravě ayurvédských a bylinných léků.


Kategorie: Bylinky Ájurvédské medicíny Aktuality 
31.prosinec 2018

Přírodní ajurvédský přístup je znám léčením nespočetných onemocnění po celá století. Léčba  vychází z vyrovnávání různých tělních systémů prostřednictvím bylinné léčby. Jednou takovou jedinečnou bylinou je Brahmi, která je považována za „posilovač” mozku.


Kategorie: Aktuality Bylinky Ájurvédské medicíny 
06.prosinec 2018

Většina z nás by se ráda vyhnula nachlazení, kašli, chřipce, angíně a dalším zdravotním problémům. Chceme býti zdraví, v pohodě a v celkově dobré kondici. K tomu nám pomáhá imunita. Jak podpořit a udržet imunitu je také  cílem Ájurvédy.


Kategorie: Bylinky Ájurvédské medicíny Aktuality 
05.prosinec 2018
V přechodu z teplých do studených dní by měla být věnována zvláštní pozornost vyvažování tělesných funkcí (dóši pitty a dóši vata). Je to na prvním místě shatavari / šatavari (Asparagus racemosus), bylina, která je prospěšná pro ženy i pro muže pro zklidňující, výživné a omlazující působení na celé tělo

Kategorie: Bylinky Ájurvédské medicíny Aktuality 
04.prosinec 2018

Dávná ájurvédská moudrost, Tradiční čínská medicína i moderní věda se shodují na tom, že žijeme v době chemikálií, nečistot v potravinách, enviromentálních toxinů a dalších jedů, které působí na celý organismus, převážně však na játra, která mají významnou úlohu v metabolismu cukrů, tuků (přeměna na cholesterol), bílkovin (tvorba krevních bílkovin – např. albuminu a koagulačních – srážecích faktorů). Jsou zásobárnou vitaminů (B12 ) a tvoří žluč. Mají nesmírnou detoxikační funkci - zneškodňují látky přivedené do organismu zvenčí (jedy, léky) a odbourávají také látky vznikající v těle (hormony, bilirubin). Mají významné postavení při látkové výměně a trávení. Pro jejich důležitou funkci je nutno o ně také dbát.


Kategorie: Aktuality Bylinky Ájurvédské medicíny 
03.prosinec 2018

Urolitiáza je tvorba a přítomnost kamenů (konkrementů) v močových cestách, nejčastěji v ledvinách. (Ale i v pánvičkách ledvinných, močovodech i v močovém měchýři.)  Kameny vznikají krystalizací minerálů a odpadních produktů. Podstatou jejich vzniku je koncentrace určité látky, která vede ke krystalizaci, nízká diuréza, močová infekce, často i porucha metabolismu. Predisponujícím faktorem je nízký příjem tekutin. Kameny jsou různého složení a různé velikosti. Malý kámen, může projít téměř nepovšimnut, velký však působí krutou, akutní bolest a často může blokovat odtok moči. Ájurvéda nazývá ledvinové kameny Vrukka Ashmari (vrukka znamená ledviny a ashmari znamená kámen).


Kategorie: Bylinky Ájurvédské medicíny Aktuality 
30.listopad 2018

Guduchi je česky Chebule srdčitá a latinsky: Tinospora cordifolia, také známá jako amrit. Je jednou z nejcennějších bylin v přírodní árjurvédské lékárně. Podle mýtu, starými bohy byl vytvořen ambrosiální nektar, který poskytoval nesmrtelnost každému, kdo ho pil. Nektar byl pojmenován amrit, což je sanskrtské slovo, které znamená "nezničitelný nebo nesmrtelný".


Kategorie: Bylinky Ájurvédské medicíny Aktuality 
29.listopad 2018

Srdce je mocný a neúnavný sval a je stejně důležitý jako mozek.  Vážíme si ho a oceňujeme nejen pro jeho fyzickou funkci. Metafory -  srdečně děkuji, spadl mi kámen ze srdce, to je od srdce, mám z toho těžké srdce - ukazují, že také naše kultura spojuje srdce s psychickým, emocionálním a dokonce i duchovním významem. Srdce je také považováno za „chrám“ lásky. V dnešním civilizačním náporu, špatném stravování, neustálém časovém stresu srdce však vyžaduje větší péči, aby se udrželo v kondici. Ajurvéda učí, že zdraví srdce závisí na řadě postupů, které vyvažují mysl, tělo a ducha. Bylinní spojenci pomáhají a jedním z významných pomocníků je právě např.  Arjuna (Terminalia arjuna).