Bylinky

           Abecední seznam bylinek           


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
11.březen 2021

Pocit zimy se automaticky řeší teplejším oblečením. Ne vždy ale stačí navýšit počet vrstev. Významná část tepla z těla uniká z hlavy, zvláště citelně v zimním období. Pokud není čepice, určitě si alespoň čelo zakrýt šátkem či čelenkou, a to zvláště za větrného počasí. Důležité je, aby na sebe oblečení dobře doléhalo. Slabými místy garderoby mohou být odhalené kotníky nebo bedra. V teple, a především v suchu musejí být také nohy. Pro jistotu je dobré do kabelky či batůžku vzít náhradní silnější ponožky.


Kategorie: Léčivé rostliny Aktuality 
17.prosinec 2020

Bolest hlavy, slabost a nepříjemný pocit v celém těle. Tělo vám dává jasně najevo, že teď potřebuje více péče. Chřipka, angína, rýma nebo záněty dutin. Typicky podzimní nemoci mnoho lidí často přechází a v době coronaviru je mohou lidé vnímat chybně jako málo významné. Pro tělo je totiž zátěží každá nemoc, a aby se s ní zvládlo vypořádat, potřebuje k tomu vhodné podmínky - teplo, klid, dostatek spánku a zvýšený příjem tekutin. Klid by měl být fyzický a také psychický.


Kategorie: Léčivé rostliny Aktuality 
26.listopad 2020

Léčivá síla konopí je lidstvu známá už od starověku. Rostlina pomáhala léčit revmatismus, kožní nemoci, byla úlevou při bolestivé menstruaci. V současnosti si lidé konopí spojují především s jeho psychotropními účinky, pro které bývá zneužíváno jako rekreační droga. Využití této rostliny je však mnohem širší a v posledních desetiletích se vědcům daří odhalovat blahodárné účinky konopí na lidské tělo i psychiku, ať už ve formě kosmetiky, nebo výživových doplňků.

 


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství Léčivé rostliny 
18.září 2020

Léčivé účinky bylin byly známy našim předkům a uznávány jsou i v dnešní moderní době. S klasickou medicínou se mohou vzájemně doplňovat a podporovat. Na příklad při snaze o otěhotnění se určitě ocení jejich schopnost stimulace orgánů, prokrvení nebo působení na hormonální hladinu.


Kategorie: Léčivé rostliny Aktuality 
25.březen 2020

Únava, bolest svalů a kloubů a zvýšená teplota. Přestože před podobnými příznaky v posledních dnech varují média v souvislosti s koronavirem, stejné projevy nese i obyčejné nachlazení či chřipka. V každém případě, a v rizikovém období zvláště, se vyplatí posílit imunitu. Obranu proti virům nekoupíme jen v lékárně – účinné pomocníky seženeme i z přírodních zdrojů.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
24.březen 2020

Skalní růže je nejen ozdobnou rostlinou, ale především rostlinou léčivou. Dokáže posílit imunitu, je silným antioxidantem, přírodním antivirotikem i antibiotikem, ničí plísně i kvasinky. Cist, neboli skalní růže, je zelený keř pocházející ze Středomoří. Má půvabné květy ve škále barev od bílé po sytě růžovou. Patří mezi tradiční léčivky. V lidovém léčitelství je například čaj ze skalní růže používán již celá staletí. Lidé jej využívali pro léčbu horečky, průjmu, ale i při různých kožních onemocnění.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
23.březen 2020

Víme, že existuje mnoho rozličných virů, které mohou způsobit různé infekce, včetně běžného nachlazení, chřipky, hepatitidy, mononukleózy, HIV a dalších. Přichází téma vakcín. Jsou určitě přínosem, ale mají i negativní stránky pro imunitní systém. Přirozené promoření, které by proběhlo v lidském organismu, pokud možno bez povšimnutí, by bylo tou nejlepší cestou…K tomu je třeba dobrý imunitní systém každého jedince. V době současného virového ohrožení se vraťme k přírodě, vakcína neexistuje. Následně je uveden přehled bylinek, které mohou posílit naši imunitu. (Ale pozor, mohou i interagovat s léčivy, je proto výhodný kontakt s lékárníkem nebo bylinkářem!)


Kategorie: Aktuality Asijská koření Bylinky Ájurvédské medicíny 
16.březen 2020

Kurkuma známá jako koření králů, tvoří nezbytnou součást indické kuchyně, ale dokáže mnohem víc než jen okořenit jídlo. Farmakologické studie se shodují na tom, že kurkuma má výborné účinky na lidský organismus. Její účinná složka je kurkumin, přírodní a zcela netoxická látka.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
28.únor 2020

Přestože dna neboli pakostnice zní mnohým lidem jako nemoc z minulých časů, pro řadu jiných jsou dnové záchvaty několikrát do roka či měsíce nepříjemnou realitou. Moderní způsob života této nemoci svědčí. K jejím spouštěčům patří obezita, nedostatek pohybu a vysoká konzumace alkoholu a masa. Úlevu však může dát příroda v  pročišťování a bylinkách.


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
11.listopad 2019

Každý rok je to stejné. S blížící se zimou přicházejí první vlny virových epidemií, a přestože se nepodceňuje příjem vitamínů, zásady hygieny ani teplé oblékání, končí se nakonec v posteli s horečkou, zimnicí a bolestí svalů a kloubů. Je dobré si připomenout, že imunitní systém řídí vnitřní orgány, a proto je třeba je, zvláště v této době, respektovat.