Plánované rodičovství


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
17.leden 2020

Na ženy se odjakživa nahlíží jako na nositelky a dárkyně života. S rozvojem znalostí reprodukce se ale postupem času zjistilo, že na vzniku potomka se muž podílí, alespoň co se genů týče, do stejné míry jako žena. Lidská genetická výbava je totiž složená z celkem 46 chromozomů a z toho přesně polovina pochází od otce. Které naše znaky, vlastnosti a rysy jsme podědili po tatínkovi?


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
31.prosinec 2019

Státy po celém světě se potýkají se stále nižší porodností. Počet novorozenců dlouhodobě klesá v takových zemích, jako je USA nebo Japonsko. Rusko dokonce mluví o katastrofálním úbytku obyvatel. Nejnižší porodnost za posledních 70 let hlásí i Čína. V Česku loni porodnost žen po několika letech mírného růstu opět klesla. Na vině je podle expertů změna životního stylu a odkládání těhotenství na pozdější roky života. Zároveň upozorňují, že tím může být šance otěhotnět mnohem složitější.

 


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
28.listopad 2019

Ve Francii se během října 2019 intenzivně projednávala možnost umělého oplodnění žen bez nutnosti přítomnosti životního partnera. Zákon o bioetice, který by takový postup umožnil, schválila dolní komora francouzského parlamentu drtivou většinou. Vláda doufá, že zákon vejde v platnost nejpozději v létě roku 2020. Umělé oplodnění je single a lesbickým ženám v tuto chvíli umožněno celkem v 18 zemích Evropské unie. Česká republika mezi ně, stejně jako prozatím Francie, nepatří. Problematika náhradního mateřství pro homosexuální muže je v Česku o to složitější.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
15.listopad 2019

Halle Berry, Janet Jackson nebo Brigitte Nielsen– celebrity inspirující ženy po celém světě nejen v módních trendech, ale někdy i v pozdním zakládání rodiny. Herečka Bridgitte Nielsen známá z filmů Rocky nebo Policajt z Beverly Hills porodila dceru až v 56 letech. Janet Jackson v 50 a Halle Berry ve 47 letech. Lékaři však varují – medicína dokáže zázraky, ale je důležité znát své nejen biologické hranice!. V Česku může žena podstoupit umělé oplodnění nejpozději ve 49 letech.


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
03.říjen 2019

Na konci září 2019 se sjely do Prahy reprezentantky oboru porodní asistence. Více než 50 porodních asistentek, které stojí v čele 37 profesních organizací ve 24 zemích Evropy, jednalo o rozvoji oboru. Evropská asociace porodních asistentek (EMA) jednala 27. - 28. září 2019 v Praze na European Midwives Association General Meeting.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
30.srpen 2019

Redakce deníku Právo informovala o případu úmrtí jedné pacientky a ohrožení života druhé v souvislosti s darováním vajíček. Tato nešťastná událost se stala v roce 2015 na jedné brněnské klinice. K této události se vyjádřila také MUDr. Kateřina Veselá, ředitelka kliniky Repromeda, jedné z dalších brněnských reprodukčních klinik. Ve svém komentáři uvedla pro koho je darování vajíček vhodné a jak by mělo probíhat s ohledem na bezpečí ženy a jejího zdraví.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
11.červen 2019

 Mezi současnou generací třicátnic a čtyřicátnic může bezdětnost dosáhnout až 18 %. Česká republika tak „dotahuje“ Rakousko, Německo a Švýcarsko, které mezi Evropankami vévodí s 21% podílem bezdětných. Přibude také žen s jedním dítětem. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který je zveřejnil na stránce Statistika a my. Zvyšuje se věk prvorodiček a také těch, kteří nemohou otěhotnět přirozeně a míří na reprodukční kliniky.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
11.červen 2019

Početí prvního dítěte se obešlo bez potíží, na druhého potomka marně čekají. Se sekundární neplodností se potýká stále více párů. Za problémem nejčastěji stojí nezdravý životní styl. Lidé po prvním dítěti běžně bojují s nadváhou, mají méně aktivního pohybu nebo se potýkají se stresem.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství Žena a zdraví 
27.květen 2019

Více než polovině těhotných chybí vyšetření funkce štítné žlázy. Důsledky pro vývoj plodu přitom mohou být zásadní. Národní screeningové centrum proto realizuje pilotní projekt vyšetření těhotných žen, který podporuje myšlenku zavedení plošného vyšetření těhotných v České republice. Poruchám štítné žlázy v těhotenství se bude věnovat i kampaň Týden štítné žlázy, jejíž 11. ročník se koná mezi 25. až 31. květnem. Informace o preventivní akci mohou nastávající maminky i ženy, které plánují těhotenství, najít na webu www.tydenstitnezlazy.cz.

 


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
09.duben 2019

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje neplodnost jako stav, kdy nedojde k otěhotnění během jednoho roku pravidelného nechráněného pohlavního styku. Dle literatury se problém neplodnosti týká každého 5. partnerského páru a jejich počet se neustále zvyšuje.