Plánované rodičovství


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
11.leden 2021

Ve světě se každoročně narodí až 15 milionů nedonošených dětí. V České republice pak na svět předčasně (před ukončeným 37. týdnem těhotenství) přijde kolem 7 % miminek. Nízká porodní hmotnost a nedokončený vývoj dítěte přitom mohou přinést mnoho komplikací. Je známá řada faktorů, které k tomuto negativnímu jevu přispívají.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
07.leden 2021

Pandemie onemocnění covid-19 a uzavření hranic brněnskou reprodukční kliniku připravily o množství zájemců o reprodukční léčbu z řad zahraničních pacientů. Uvolněné ruce i čas se tak klinika rozhodla o to více investovat do výzkumu a vývoje ve vlastních laboratořích i do zavádění nových metod, které mají ještě lépe a efektivněji pomoci neplodným párům. Mezi postupy, které se letos začaly standardně využívat, patří zahájení stimulace takzvaným random startem. Nově byla zavedena také genetická analýza OneGene PGT či nové přístupy funkčního vyšetření spermií. 


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
16.prosinec 2020

Umělé oplodnění se v České republice stává běžnější a díky jeho úspěšnosti se pro ně rozhoduje čím dál více párů, které mají problém s přirozeným početím především kvůli zdravotním problémům. Počáteční předsudky společnosti tak v rozhodování už nehrají velkou roli. To, co řada zájemců řeší, je cena daného úkonu. Celý proces totiž může být pro mnoho z nich velmi nákladný. V některých případech přitom i více než polovinu nákladů může převzít zdravotní pojišťovna.


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
01.prosinec 2020

Párů, které mají problém s početím, rok od roku přibývá. Důvodem ale často nejsou fyzické potíže některého z partnerů. Velkou roli hraje také psychika. Současná doba je orientována na výsledek a lidé tak mají tendence očekávat, že se plody jejich snahy dostaví hned. Pokud se tak nestane, podepíše se stres a úzkost právě na psychice. U otěhotnění to není jiné a nadměrný tlak na psychiku může v početí vytouženého potomka bránit.


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
16.říjen 2020

Hluchota, spinální muskulární atrofie či cystická fibróza, hrůzné diagnózy, kterým současná reprodukční medicína dokáže efektivně předcházet. Testem, který spolehlivě poukáže na riziko postižení u potomka ještě před samotným početím, je takzvaný panel reprodukčně genetické kompatibility s partnerem. Dovede odhalit genetické vlohy k nemocem, ale i vrozené sklony k potrácení, příčiny poruch ovulace a také poruch vývoje embryí.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství Léčivé rostliny 
18.září 2020

Léčivé účinky bylin byly známy našim předkům a uznávány jsou i v dnešní moderní době. S klasickou medicínou se mohou vzájemně doplňovat a podporovat. Na příklad při snaze o otěhotnění se určitě ocení jejich schopnost stimulace orgánů, prokrvení nebo působení na hormonální hladinu.


Kategorie: Těhotenství Plánované rodičovství Aktuality 
14.srpen 2020

Průměrný věk, ve kterém si páry v Česku pořizují děti, se rok od roku zvyšuje. Někdy je to kariéra či finanční situace, jindy hledání ideálního partnera a občas také nemoc nebo zkrátka jen vlastní pocit, kvůli čemu člověk pořízení potomka odloží. Po třiatřicátém roku života se však plodnost ženy začíná přirozeně snižovat, u mužů pak hraje roli hranice čtyřicítky, kdy jejich spermie začnou pozbývat na množství i kvalitě. Reprodukční kliniky dnes již znají způsoby, jak si se zachováním plodnosti do vyššího věku či v případě plánované onkologické léčby poradit. Optimálním řešením je metoda zvaná social freezing.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
21.červenec 2020

Průměrný věk českých rodiček se rok od roku zvyšuje. Na počátku 90. let ženy rodily ještě před věkovou hranicí 25 let, nyní běžně překračují 30 let. Ženám nad 40 let se pak podle Českého statistického úřadu narodí více než čtyři procenta v České republice porozených dětí. Demograficky se v době, kdy kvůli nízké porodnosti populace rychle stárne, jedná o nezanedbatelnou cifru a narození těchto dětí je žádoucí. Pokud je žena zdravá, vitální a také dobře informovaná, neměl by být stát tím, kdo určí, zda a kdy by si měla pořizovat potomka.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
08.červenec 2020

Neplodnost je choroba příznačná dnešní době a reprodukční kliniku navštěvuje rok od roku stále více párů. Při včasném zahájení léčby lze ale naštěstí řadu příčin neplodnosti velmi dobře řešit a díky moderní reprodukční medicíně se tak i páry, jež by přirozenou cestou počaly jen stěží, mohou dočkat vytouženého miminka. Před samotnou léčbou je však nutné podstoupit vyšetření, která poodhalí, proč se početí potomka nedaří.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
08.červenec 2020

S počtem neplodných párů roste i edukace  Stále více mladých lidí si  uvědomuje rizika spojená s početím potomka a včas hledá řešení. Kdy mají muži a ženy podstoupit vyšetření plodnosti? Renomovaný gynekolog a sexuolog upozorňuje na varovné signály poruch fertility.