Antikoncepce


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
21.únor 2020

Plodné období ženina života je poměrně zřetelně ohraničeno. Začíná takzvanou menarche, první menstruací, a končí menopauzou. Plodnost navíc po třicátém roce začíná klesat. Co naopak vzrůstá, je míra rizika, ať už v podobě spontánního potratu, či onemocnění potomka. Současné ženy si toto obvykle velmi dobře uvědomují a vědí, jaký negativní dopad odkládání mateřství obnáší. Vliv vyššího věku otce si ale veřejnost zatím příliš nepřipouští.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
04.únor 2020

V meziročním srovnání se loni zvětšil podíl českých párů, které si přišly pro pomoc ke specialistům na umělé oplodnění. A to především ve srovnání s páry, které jezdí do ČR ze zahraničí. Vzrostl tak počet asistenčních výkonů v kategorii mražení vajíček a embryí.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
17.leden 2020

Na ženy se odjakživa nahlíží jako na nositelky a dárkyně života. S rozvojem znalostí reprodukce se ale postupem času zjistilo, že na vzniku potomka se muž podílí, alespoň co se genů týče, do stejné míry jako žena. Lidská genetická výbava je totiž složená z celkem 46 chromozomů a z toho přesně polovina pochází od otce. Které naše znaky, vlastnosti a rysy jsme podědili po tatínkovi?


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
31.prosinec 2019

Státy po celém světě se potýkají se stále nižší porodností. Počet novorozenců dlouhodobě klesá v takových zemích, jako je USA nebo Japonsko. Rusko dokonce mluví o katastrofálním úbytku obyvatel. Nejnižší porodnost za posledních 70 let hlásí i Čína. V Česku loni porodnost žen po několika letech mírného růstu opět klesla. Na vině je podle expertů změna životního stylu a odkládání těhotenství na pozdější roky života. Zároveň upozorňují, že tím může být šance otěhotnět mnohem složitější.

 


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
28.listopad 2019

Ve Francii se během října 2019 intenzivně projednávala možnost umělého oplodnění žen bez nutnosti přítomnosti životního partnera. Zákon o bioetice, který by takový postup umožnil, schválila dolní komora francouzského parlamentu drtivou většinou. Vláda doufá, že zákon vejde v platnost nejpozději v létě roku 2020. Umělé oplodnění je single a lesbickým ženám v tuto chvíli umožněno celkem v 18 zemích Evropské unie. Česká republika mezi ně, stejně jako prozatím Francie, nepatří. Problematika náhradního mateřství pro homosexuální muže je v Česku o to složitější.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
15.listopad 2019

Halle Berry, Janet Jackson nebo Brigitte Nielsen– celebrity inspirující ženy po celém světě nejen v módních trendech, ale někdy i v pozdním zakládání rodiny. Herečka Bridgitte Nielsen známá z filmů Rocky nebo Policajt z Beverly Hills porodila dceru až v 56 letech. Janet Jackson v 50 a Halle Berry ve 47 letech. Lékaři však varují – medicína dokáže zázraky, ale je důležité znát své nejen biologické hranice!. V Česku může žena podstoupit umělé oplodnění nejpozději ve 49 letech.


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
03.říjen 2019

Na konci září 2019 se sjely do Prahy reprezentantky oboru porodní asistence. Více než 50 porodních asistentek, které stojí v čele 37 profesních organizací ve 24 zemích Evropy, jednalo o rozvoji oboru. Evropská asociace porodních asistentek (EMA) jednala 27. - 28. září 2019 v Praze na European Midwives Association General Meeting.


Kategorie: Aktuality Hormonální antikoncepce 
26.září 2019

O důležitosti ochrany reprodukčního zdraví a užívání bezpečných metod antikoncepce. Je důležité podporovat ochranu reprodukčního zdraví ženy každého věku. Každý věkový úsek vyžaduje podporu specifických faktorů prevence. Protektivní přístup k vlastnímu reprodukčnímu zdraví je třeba rozvíjet již od mládí. Je třeba se zaměřit na problematiku adolescence a prevenci rizikového sexuálního chování.

 


Kategorie: Aktuality Hormonální antikoncepce 
26.září 2019

Již od roku 2007 je 26. září Světovým dnem antikoncepce. Jde o mezinárodní aktivitu lékařů, odborných společností a osvětových organizací pro zvýšení společenského povědomí o metodách ochrany před neplánovaným početím. Cílem je umožnit dívkám a ženám zodpovědně ovlivňovat své sexuální a reprodukční zdraví, aby ubývalo případů nechtěného těhotenství, protože každé těhotenství má být žádané!


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
30.srpen 2019

Redakce deníku Právo informovala o případu úmrtí jedné pacientky a ohrožení života druhé v souvislosti s darováním vajíček. Tato nešťastná událost se stala v roce 2015 na jedné brněnské klinice. K této události se vyjádřila také MUDr. Kateřina Veselá, ředitelka kliniky Repromeda, jedné z dalších brněnských reprodukčních klinik. Ve svém komentáři uvedla pro koho je darování vajíček vhodné a jak by mělo probíhat s ohledem na bezpečí ženy a jejího zdraví.