Antikoncepce


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
09.duben 2019

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje neplodnost jako stav, kdy nedojde k otěhotnění během jednoho roku pravidelného nechráněného pohlavního styku. Dle literatury se problém neplodnosti týká každého 5. partnerského páru a jejich počet se neustále zvyšuje.


Kategorie: Klimakterium Aktuality 
04.leden 2019

Mužský přechod (andropauza), o kterém se příliš nehovoří, je často provázený výkyvy nálad, projevující se agresivitou, nebo naopak apatií. Změna chování však může negativně ovlivnit partnerské vztahy. Rizikové je zvláště období vánočních svátků, kdy se mohou konflikty vyhrotit. Problémy přicházejí, pokud partneři neznají příznaky andropauzy. Žena si tak může změnu chování vyhodnotit například jako nevěru.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
26.září 2018

Tento den byl vyhlášen Radou Evropy, za  podpory Světové zdravotnické organizace  a mezinárodní odborné lékařské společnosti. Mottem Světového dne antikoncepce je: „Každé těhotenství má být chtěné“.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
20.červenec 2018

Na konci června 2018 se uskutečnil briefing pro novináře a návštěva laboratoře a pracovišť pro reprodukční medicínu kliniky Prague Fertility Centre, která patří k  inovátorům v oboru. V procesu umělého oplodnění využívá klinika řadu progresivních metod a postupů, které buď sama vyvinula, zavedla jako první do praxe, či jejich vývoj iniciovala, nebo potvrdila jejich prospěšnost.

 


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
19.červenec 2018

Mužům s nekvalitními spermiemi svítá naděje, že budou moci zplodit vlastního potomka. Kliniky reprodukční medicíny Reprofit v Brně a Ostravě totiž získaly povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a mohou nyní použít inovativní metodu, při které pomocí léku povzbudí pohyb spermií. Jako první v ČR tak dávají novou naději párům, kterým početí komplikují pomalé nebo úplně nepohyblivé spermie.

 


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
10.červenec 2018

Sex za účelem plození dětí přestává být pro řadu mužů atraktivní. Jsou rozptýleni řadou jiných lákadel, kariérou a honbou za zážitky, které je nestojí příliš úsilí a neriskují při nich odmítnutí. Společnost degraduje, a tak se za 50 let může stát, že se v Evropě jiné dítě než ze zkumavky, nenarodí.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství Poradna - strava 
04.červen 2018

Celiakie, autoimunitní onemocnění způsobené přecitlivělostí na lepek, je nevyléčitelná nemoc často doprovázená řadou dalších postižení. Jedním z nich je i neplodnost. Na celém světě trpí neplodností až 610 tisíc žen s celiakií. Z toho v ČR je cca u 3 % neplodných žen diagnostikována zároveň celiakie.


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
29.květen 2018

Ročně se maminkám s roztroušenou sklerózou rodí stovky dětí. Jenom v roce 2017 porodilo 154 z nich, jak ukazují data z Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS). Nemoc už pro ně není strašákem. Zatímco ještě v 90. letech je lékaři od těhotenství zrazovali a často doporučovali přerušení, pozdější studie ukázaly, že těhotenství ženám s RS neškodí. V době, kdy jsou těhotné, je hormony chrání před atakou nemoci. Lékaři však ženám s RS doporučují těhotenství pečlivě plánovat. Tento vzkaz posílají všem budoucím maminkám v rámci Světového dne roztroušené sklerózy, který letos připadá na 30. května.


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
09.květen 2018

 „Nemám čas”, „To se nedá stihnout”, věty, které v českých domácnostech zaznívají čím dál častěji. Rodiče těžko hledají čas pro své děti i pro sebe navzájem. Na tento stav upozorňuje Rodinný svaz ČR. Letošní motto tradičního Týdne pro rodinu, který startuje 12. května, proto zní Čas být spolu.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
07.květen 2018

O tom, zda má český národ šanci přežit 21. století nebo zmizí z mapy Evropy, řešili specialisté na Mezinárodní konferenci Děti až na prvním místě 4. května  2018 v Brně. Česká republika má jednu z nejnižších porodností v Evropě. Podle statistik se úroveň úhrnné plodnosti pohybuje kolem hodnoty 1,5-1,6 dítěte na ženu v plodném věku, přičemž k udržení alespoň prosté reprodukce je třeba hodnoty 2,1 dítěte. Porodnost a plodnost je v České republice dlouhodobě nízká, zatímco v 70. letech minulého století jsme krátkodobě hranic prosté reprodukce přesáhli.