Antikoncepce


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
13.prosinec 2016

Údaje o mateřské úmrtnosti se významně liší i ve vyspělých zemích. V USA se od roku 1990 dokonce mateřská mortalita významně zvýšila a je trojnásobná v porovnání s Velkou Británií, Německem nebo Japonskem. V minulosti byly jejími nejčastějšími příčinami porodní krvácení a dále komplikace, spojené s hypertenzí, tromboembolické příhody a infekce.  Tyto počty však klesají a naopak se zvyšuje podíl kardiovaskulárních příčin a dalších komorbidit.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
12.prosinec 2016

I když má dnešní reprodukční medicína vynikající výsledky, ne každé ženě se po IVF léčbě podaří otěhotnět. Někdy má neúspěch zjistitelné příčiny, jindy se příčina zjistit nedá. „V každém případě po neúspěšné IVF léčbě doporučujeme pacientkám odpočinek. Je to důležité pro psychiku, a navíc někdy pacientky otěhotní v mezidobí přirozenou cestou,“ vysvětluje MUDr. Jan Štelcl, primář Institutu reprodukční medicíny Unica.


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
29.listopad 2016

Podle statistik každoročně roste počet žen, které v Česku podstoupí umělé oplodnění. Zvyšuje se také věk pacientek, které s problémem neplodnosti k lékařům zavítá. Zvyšuje se také počet zahraničních pacientů.


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
29.září 2016

Schopnost ženy otěhotnět ze všeho nejvíc ovlivňuje její věk. Počet jejích vajíček klesá již od narození a po třicítce dochází i k výraznému zhoršení jejich kvality. Někdy však může stát za neplodností i nevinná operace z dětství nebo třeba myom. Které další nemoci nebo zákroky mohou způsobovat potíže?


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
19.srpen 2016

V posledních letech se v České republice uchytily informace, že dochází k radikálnímu poklesu plodných mužů. Odborníci ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK však již opakovaně svými výzkumy z let 1999, 2013 a naposledy z letošního roku 2016 doložili, že se plodnost mužů, vyšetřovaných pro neplodnost manželství, nikterak nezhoršovala. 


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
20.červenec 2016

Studie ukazují, že tři čtvrtiny žen v reprodukčním věku zajímá, v jakém stavu se nachází jejich plodnost. Některé kliniky reprodukční medicíny a soukromí gynekologové proto nabízejí speciální preventivní testy a vyšetření, které odhalí případné potíže s plodností, a následně navrhnou vhodná opatření.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
06.červen 2016

Zatímco před 25 lety uváděly zdravotnické statistiky, že problémy s plodností má 6 až 8 % párů, dnes se tento počet pohybuje kolem 20 %. „Hlavní příčinu vidíme v tom, že v roce 1989 byl průměrný věk prvorodičky necelých 23 let, v loňském roce poprvé dosáhl hranice 30 let. Stále vyšší počet žen odkládá své první těhotenství dokonce na dobu po svých 35. narozeninách. V posledních dvou dekádách tak výrazně přibylo žen, které první těhotenství odkládají do vyššího věku a následně zjišťují, že se jim otěhotnět nedaří,“ zamýšlí se při příležitosti dne věnovanému problémům neplodnosti MUDr. Jan Štelcl, vedoucí lékař Institutu reprodukční medicíny Unica.


Kategorie: Plánované rodičovství Hormonální antikoncepce Aktuality 
09.květen 2016

Po vysazení hormonální antikoncepce dochází u určité části ženské populace ke znatelně rychlejšímu a snazšímu otěhotnění. Vaječníky totiž pracují mnohem lépe než před nasazením pilulek, a proto mají ženy větší šanci otěhotnět právě těsně po vysazení či do půl roku od něj. Pak se šance opět začíná snižovat. Těch žen, u kterých ovulační cyklus funguje dobře ihned po vysazení antikoncepčních pilulek, je však jen zhruba 20 %.


Kategorie: Aktuality Klimakterium 
12.duben 2016

Období klimakteria, které nastupuje zpravidla mezi 40. a 50. rokem života ženy, je doprovázeno běžnými i méně známými projevy. Proto bezmála třetina žen ani nepozná, že se menopauza dostavila. Které příznaky nejsou pro přechod příliš typické a v jakých případech je vhodné vyhledat lékaře uvádí ve svém komentáři gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
13.leden 2016

Zatímco před čtvrt stoletím byl průměrný věk matek v Česku při narození dítěte 25 let (dle Českého statistického úřadu), v současnosti mají ženy tendence těhotenství odkládat na pozdější období. Se stoupajícím věkem ženy se však snižuje kvalita uvolňovaných vajíček i jejich počet, čímž se redukuje i šance na otěhotnění. Moderní laboratorní test AMH (Anti–Müllerian Hormone) pomáhá určit ovariální rezervu, tedy počet životaschopných vajíček v těle. Žena tím zavčas získá potřebné informace k rozhodnutí, zda je těhotenství ještě vhodné odkládat. Hodnotu AMH lze zjistit po odběru krve bez nutnosti objednání ve všech odběrových místech AeskuLab Hadovka.