Antikoncepce


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
26.září 2018

Tento den byl vyhlášen Radou Evropy, za  podpory Světové zdravotnické organizace  a mezinárodní odborné lékařské společnosti. Mottem Světového dne antikoncepce je: „Každé těhotenství má být chtěné“.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
20.červenec 2018

Na konci června 2018 se uskutečnil briefing pro novináře a návštěva laboratoře a pracovišť pro reprodukční medicínu kliniky Prague Fertility Centre, která patří k  inovátorům v oboru. V procesu umělého oplodnění využívá klinika řadu progresivních metod a postupů, které buď sama vyvinula, zavedla jako první do praxe, či jejich vývoj iniciovala, nebo potvrdila jejich prospěšnost.

 


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
19.červenec 2018

Mužům s nekvalitními spermiemi svítá naděje, že budou moci zplodit vlastního potomka. Kliniky reprodukční medicíny Reprofit v Brně a Ostravě totiž získaly povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a mohou nyní použít inovativní metodu, při které pomocí léku povzbudí pohyb spermií. Jako první v ČR tak dávají novou naději párům, kterým početí komplikují pomalé nebo úplně nepohyblivé spermie.

 


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
10.červenec 2018

Sex za účelem plození dětí přestává být pro řadu mužů atraktivní. Jsou rozptýleni řadou jiných lákadel, kariérou a honbou za zážitky, které je nestojí příliš úsilí a neriskují při nich odmítnutí. Společnost degraduje, a tak se za 50 let může stát, že se v Evropě jiné dítě než ze zkumavky, nenarodí.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství Poradna - strava 
04.červen 2018

Celiakie, autoimunitní onemocnění způsobené přecitlivělostí na lepek, je nevyléčitelná nemoc často doprovázená řadou dalších postižení. Jedním z nich je i neplodnost. Na celém světě trpí neplodností až 610 tisíc žen s celiakií. Z toho v ČR je cca u 3 % neplodných žen diagnostikována zároveň celiakie.


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
29.květen 2018

Ročně se maminkám s roztroušenou sklerózou rodí stovky dětí. Jenom v roce 2017 porodilo 154 z nich, jak ukazují data z Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS). Nemoc už pro ně není strašákem. Zatímco ještě v 90. letech je lékaři od těhotenství zrazovali a často doporučovali přerušení, pozdější studie ukázaly, že těhotenství ženám s RS neškodí. V době, kdy jsou těhotné, je hormony chrání před atakou nemoci. Lékaři však ženám s RS doporučují těhotenství pečlivě plánovat. Tento vzkaz posílají všem budoucím maminkám v rámci Světového dne roztroušené sklerózy, který letos připadá na 30. května.


Kategorie: Plánované rodičovství Aktuality 
09.květen 2018

 „Nemám čas”, „To se nedá stihnout”, věty, které v českých domácnostech zaznívají čím dál častěji. Rodiče těžko hledají čas pro své děti i pro sebe navzájem. Na tento stav upozorňuje Rodinný svaz ČR. Letošní motto tradičního Týdne pro rodinu, který startuje 12. května, proto zní Čas být spolu.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
07.květen 2018

O tom, zda má český národ šanci přežit 21. století nebo zmizí z mapy Evropy, řešili specialisté na Mezinárodní konferenci Děti až na prvním místě 4. května  2018 v Brně. Česká republika má jednu z nejnižších porodností v Evropě. Podle statistik se úroveň úhrnné plodnosti pohybuje kolem hodnoty 1,5-1,6 dítěte na ženu v plodném věku, přičemž k udržení alespoň prosté reprodukce je třeba hodnoty 2,1 dítěte. Porodnost a plodnost je v České republice dlouhodobě nízká, zatímco v 70. letech minulého století jsme krátkodobě hranic prosté reprodukce přesáhli.

 


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
04.květen 2018

Třikrát a dost. Respektive tři (v určitých případech až čtyři) pojišťovnou hrazené cykly IVF, na ty další už si pár musí našetřit sám. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky si v roce 2014 proceduru umělého oplodnění zaplatilo celkem 44 % z celkových 18 tisíc žen.Jejich počet ale každým rokem roste. Je to především zvyšující se věk léčených žen, u nichž je úspěšnost IVF nižší.Ačkoliv se celá oblast asistované reprodukce vyvíjí kupředu, zdravotní pojišťovny již několik let přispívají na léčbu neplodnosti stále stejnou částkou. Neplodné páry nyní v základních cyklech za léky a část metod doplácí v průměru 17,5 tisíce korun.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
26.březen 2018

Cílem nového programu ostravské a brněnské reprodukční kliniky Reprofit je vhodný výběr dárkyně a obdarované. Už 6 měsíců zde procházejí všechny dárkyně vajíček důkladným genetickým testováním. Účelem je předejít tomu, aby došlo ke kombinaci genů dárkyně a neplodných párů, které by v budoucím potomkovi mohly zažehnout nepříjemné nemoci. Ostravský a brněnský Reprofit jsou jediné kliniky v Česku, které v takové šíři testování a vzájemné porovnání dárkyň vajíček a jejich příjemců provádějí.