Aktuality


Kategorie: Aktuality 
11.duben 2021

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které se časem zhoršuje. Průběh nemoci je individuální. Pacient postupně není schopen ovládat svůj pohyb. Je charakterizována pozvolně se rozvíjející svalovou ztuhlostí, zpomaleným pohybem a klidovým třesem prstů ruky. Začíná drobnými potížemi s ovládáním pohybů těla a pokračuje k omezení v každodenních činnostech. Nemocní mívají problémy s komunikací, artikulací, psaním.

 


Kategorie: Aktuality Terapie a prevence chřipky 
11.duben 2021

Tým kynologů Search and Rescue Czech Republic (SAR CZ), který jako jediný v České republice provádí studii detekce nemoci COVID-19 s použitím psů, se posunul do další fáze. Novou metodu testování koronaviru již zdokonalil natolik, aby splnil podmínky Ministerstva zdravotnictví České republiky a požádal o udělení výjimky pro tento způsob testování. V případě udělení povolení bude možné pomocí speciálně cvičených psů testovat například ve školách, zdravotních a pečovatelských zařízeních nebo zaměstnance ve firmách, prostě všude tam, kde je nutné se testovat. Testování je neinvazivní, pohodlné, levné a vysoce spolehlivé. Psi dokáží detekovat přítomnost viru u člověka s přesností 95 %


Kategorie: Aktuality 
09.duben 2021

Menstruační krvácení provází většinu žen po téměř 40 let jejich života, a to průměrně každých 21 až 35 dnů. Samotná menstruace trvá obvykle 3 až 7 dnů a žena během ní ztratí v průměru 20 až 80 ml krve. Menstruační krev se od běžné krve liší tím, že má méně krevních destiček. Její součástí je stará děložní výstelka, cervikální hlen a jsou v ní přítomny i vaginální bakterie. Podle toho, kolik hlenu obsahuje, se mění její hustota. Nejčastěji je hustější než běžná krev, konzistencí připomíná gel. Charakter menstruačního cyklu je jedním z výrazných indikátorů zdravotního stavu ženy. Kromě pravidelnosti menstruace, intenzity krvácení či (ne)přítomnosti křečí může leccos napovědět i barva menstruační krve.

 


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
08.duben 2021

Chromozomy jsou specifické buněčné struktury složené z DNA, která je nositelkou genetické informace. Běžná lidská buňka má 46 chromozomů. Zdraví lidé dědí 23 chromozomů od matky a 23 chromozomů od otce. Někdy se ale vlivem mutace stane, že buňka obsahuje jeden chromozom navíc. Tato nepatrná odchylka je přitom příčinou závažných nemocí, které se projeví na mentálním i tělesném zdraví dítěte, jež se s takovým syndromem narodí. Chromozomové trisomie léčit nelze, moderní medicína jim však umí účinně předcházet již před samotným početím.


Kategorie: Aktuality Dotazy na VZP 
07.duben 2021

K jakým změnám došlo novelizací vyhlášky o preventivních prohlídkách? Odpovídá Milan Řepka, tiskový mluvčí


Kategorie: Aktuality Doporučený pohyb pro děti 
07.duben 2021

Nový web projektu Díky za VZPruhu, za kterým stojí Všeobecná zdravotní pojišťovna společně s akcí Díky, trenére jsou videa se zábavnými cviky pro celou rodinu, informace o pohybových aktivitách a inspirativní příběhy lidí, kteří přivádějí děti ke sportování.


Kategorie: Aktuality 
07.duben 2021

Podle statistik prevenci zanedbávají až tři čtvrtiny dospělých Čechů. Ministerstvo zdravotnictví proto dokonce zvažuje, že by pacienty motivovalo snížením pojistných plateb. Prevence totiž vyjde mnohem levněji než nákladná léčba. Finanční úspora ovšem není tím hlavním motivem. Prvořadé je snížení zdravotních rizik, která by mohla onemocnění způsobit, a odhalení nemocí ve chvíli, kdy je ještě lze úspěšně léčit. Stejné poselství prevence nese také Světový den zdraví, jenž každoročně připadá na 7. dubna.


Kategorie: Aktuality 
06.duben 2021

Současná pandemie koronaviru ukazuje, jaký dopad na společnost mají dezinformace. Regulace dezinformačních médií ze strany státní správy v Česku zatím chybí. Odborníci jako stěžejní v boji proti fake news vidí mediální výchovu mladých lidí již od prvního stupně základních škol a lepší samosprávu profesních organizací.


Kategorie: Aktuality 
06.duben 2021

Zdravotnický koncern AxonLab se sídlem ve Švýcarsku, který má pobočku v pražských Kyjích, prokazatelně disponuje zatím nejpřesnějšími a nejrychlejšími testovacími sadami antigenních testů. Díky přístroji ExDia TRF Plus nabízí měření pacientům výsledky v případě pozitivity už od tří do maximálně dvaceti minut. V Česku nyní toto přístrojové měření využívají praktičtí lékaři i zdravotníci pro účely povinného firemního antigenního testování.


Kategorie: Aktuality 
02.duben 2021

Více než 400 milionů korun za očkování a další stovky milionů za testování jsou reálné odhady letošních „covidových“ nákladů Vojenské zdravotní pojišťovny. K tomu je samozřejmě potřeba přičíst náklady na zdravotní péči o lidi hospitalizované s covidem-19, která je zejména u pacientů na jednotkách intenzivní péče extrémně drahá.