Aktuality


Kategorie: Cukrovka Inzerce Aktuality 
24.leden 2018

Za normálních okolností je hladina krevního cukru v krvi (glykémie) udržována ve velmi úzkém rozmezí. Nalačno u člověka bez diabetu glykémie nepřesáhne 5,6 mmol/l (obvykle ale ani neklesne pod 3,9 mmol/l) a po jídle stoupne maximálně o 2 mmol/l.


Kategorie: Aktuality 
23.leden 2018

Po svátečním hodování volí mnoho lidí raději půst s vidinou rychlého shození přebytečných kil. Těch se často zbavují nezdravou cestou bez ohledu na vlastní organismus. Specifickou skupinou jsou lidé staršího věku, jejichž diety se nejčastěji přizpůsobují různým onemocněním. Avšak i zde je nutné držet se základních pravidel zdravé výživy, doplnit je aktivním pohybem, a především dbát na kvalitu stravy, protože ta je klíčem ke zdravému, vitálnímu životu.


Kategorie: Aktuality 
23.leden 2018

Fakultní nemocnice Hradec Králové otevřela začátkem ledna 2018 pro děti svých zaměstnanců dětskou skupinu Fanynka. Kapacita zařízení určeného pro děti ve věku od 12 měsíců do čtyř let je 12 míst. Do skupiny je nyní přihlášených celkem 22 dětí, pět dětí chodí do zařízení denně, ostatní děti přicházejí pouze na kratší dobu dvakrát či třikrát týdně.

 


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví 
22.leden 2018

Zástupci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) a společnosti AGEL, a.s., 16. ledna 2018 podpisem memoranda stvrdili spolupráci v klinické praxi i v akademické medicíně. Na jedné straně stál záměr 1. LF UK ukázat studentům medicínu každodenní praxe, na straně druhé hledal soukromý poskytovatel zdravotní péče cestu k dalšímu rozvoji akademické medicíny. Výsledkem je nejen rozšíření klinické základny fakulty, a tím také více praxe pro její mediky, ale i spolupráce na významných vědeckých projektech, které dávají šanci lékařům z okresních nemocnic sáhnout si na akademickou medicínu. Partnerství obou silných institucí z hlediska dlouhodobé perspektivy a dynamiky rozvoje medicíny přispívá k dalšímu zvyšování kvality péče o pacienty i přípravy budoucích lékařů.  


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví 
19.leden 2018

Pacient přichází do ordinace praktického lékaře, ten mu změří funkci plic s pomocí spirometru, zjistí hladinu cukru v krvi, udělá „sono“ břicha, natočí EKG a předepíše všechny potřebné léky. Sci-fi? Ne, pouze jedna z částí Koncepce změn primární péče, kterou 19. ledna 2018 zástupci praktických lékařů představili na první návštěvě novému ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi.


Kategorie: Aktuality 
19.leden 2018

Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) spouští od ledna 2018 kampaň s cílem omladit věkový průměr lidí zapsaných v registru a celkově databázi rozšířit. V současnosti je průměrný věk dárce 27 let a ČNRDD se v kampani Dobro od kosti zaměřuje na věkovou skupinu 18 až 25 let. Zacílení na mladé dospělé vychází z jasně prokázaných výsledků transplantací kostní dřeně, kdy optimálního výsledku je vždy dosaženo s dárcem do 35 let. Do kampaně se zapojili i známé osobnosti, mezi které patří novinář Filip Horký, olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek, kajakář Vavřinec Hradílek nebo herci Zdeněk Piškula a Anna Linhartová.


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví 
18.leden 2018

Dle TZ z 11. ledna 2018 – Lepší dlouhodobá prognóza, menší lékové zatížení, větší léčebný efekt. To vše s sebou přináší nový chirurgický postup, který byl poprvé provedený u pacienta se srdeční vadou na Klinice kardiovaskulární chirurgie 2. LF UK a FN Motol.


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví 
18.leden 2018

Zdržení až hodinu denně, padání systému, nedoručené přístupové údaje, to je první účet, který praktičtí lékaři vystavují e-receptu, a to necelý měsíc od jeho povinného zavedení. „Díky vstřícnosti nového ministra zdravotnictví a jím avizovanému pardonu těm, kteří nebudou v novém roce schopni e-recept vystavit, nenastala krize. Pacienti se ke svým lékům dostali. Nedostatky systému ale trvají i nadále – odezva z centrálního uložiště není okamžitá a systém občas padá, což prodlužuje dobu ošetření pacienta, lidé si stěžují na problémy při výdejích v lékárnách“ říká předseda Sdružení praktických lékařů (SPL), MUDr. Petr Šonka.  


Kategorie: Aktuality Dotazy na VZP 
17.leden 2018

Domnívala jsem se, že se zubní plomby u těhotných už nesmí dělat z amalgámu. Můj zubař mi ale amalgámovou doporučil. Jak to tedy je?
Odpovídá Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí


Kategorie: Aktuality 
16.leden 2018

Po náročných vánočních svátcích je leden pro většinu lidí obdobím předsevzetí a snahy o zdravý životní styl. Namísto drastických diet, které tělo spíše nepříjemně šokují, však odborníci doporučují jeho postupný detox. Pokud tělo zbavíte škodlivých látek, vylepšíte nejen svůj zdravotní stav, ale úspěšně nastartujete i proces hubnutí. Novoroční detox přitom nemusí být nepříjemný. Naopak. Využít můžete saunu, masáže i netradiční mrazivou terapii.