Abstinence


Kategorie: Plánované rodičovství Abstinence Aktuality 
28.květen 2020

Mezi nejčastější konzumenty marihuany patří nejen v České republice především muži v plodném věku. Pozornost vědců se proto zaměřuje jak tzv. „kouření trávy“ ovlivňuje reprodukční možnosti – od kvality spermií a jejich schopnosti oplodnit ženské vajíčko až po případný vliv na ženino těhotenství.


Kategorie: Aktuality Abstinence 
03.duben 2020

Požití alkoholu či drog nebo dokonce kombinace těchto látek s následným usednutím za volant je již několik let ostře sledované téma, zároveň významnou a tím bohužel neslavnou součástí statistik dopravních nehod v České republice. Jen v roce 2018 došlo vlivem požití alkoholu nebo drog před jízdou k následným 4 900 dopravním nehodám a o život při nich přišlo 76 lidí. Pokud se ohlédneme ještě více do historie dopravních nehod, zjistíme, že každé desáté úmrtí na silnici mělo jednu společnou příčinu – nezodpovědnost v podobě požití alkoholu před jízdou.


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví Abstinence 
16.říjen 2018

Národní linka pro odvykání kouření provozovaná Českou koalicí proti tabáku, z. s. od 3. října 2018 pilotně poskytuje informace také lidem závislým na alkoholu, hazardním hraní a jejich blízkým. Rozšiřuje se tak o Národní linku pro odvykání alkoholu a Národní linku pro odvykání hraní. Výhledově je v plánu rozšíření o další závislosti. Telefonní spojení zůstává stejné – bezplatná linka 800 350 000. Automatické rozhraní klienta po zadání volby nasměruje na konkrétní službu.


Kategorie: Aktuality Abstinence Dotazy na VZP 
24.srpen 2017

Hradí VZP preparáty (žvýkačky apod.), které pomáhají proti závislosti na nikotinu? A existuje nějaký lék s tímto určením? Odpovídá Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 


Kategorie: Aktuality Abstinence Kouření 
31.květen 2017

Po mnohaletém projednávání vstoupí ve středu 31. 5. 2017 v platnost konečně zákon o veřejných prostorách bez kouře. Kouzlem nechtěného je tento den od roku 1988 Světovým dnem bez tabáku, který vyhlašuje již od roku 1988 WHO – Světová zdravotnická organizace. Letošním podtitulem je heslo: Tabák brání rozvoji.

 


Kategorie: Aktuality Abstinence Závislosti 
30.květen 2017

Závislost provází lidstvo od nejstarších dob. I dnes ovládá stovky milionů lidí a bude ovládat lidstvo i v blízké budoucnosti. Závislosti způsobují obrovské škody na lidském zdraví, ničí individuální osudy jednotlivců i celých rodin, způsobují ohromné ekonomické ztráty. Přitom největší problém nepředstavují jen nelegální drogy.


Kategorie: Abstinence 
12.listopad 2013
Neexistuje pravidlo, které by pomohlo v odhadu, kdy se z častého popíjení alkoholu stane problém. Kdy se bez sklenky nedostaví spánek, kdy dosavadní jedna sklenka nestačí, kdy je třeba pít stále více a kdy se začne pít denně. Nemusí jít o opíjení, ale jde už o závislost, která poškozuje.

Kategorie: Abstinence 
16.září 2013
Česká republika dlouhodobě patří k zemím s nejvyšší spotřebou čistého alkoholu na hlavu v Evropě. Počet rizikově pijících osob se u nás odhaduje na více než půl milionu. Projekt adaptace metodiky SBI (screening and brief intervetion), která je již dnes v zahraničí (zejména USA) používána jako účinný nástroj prevence alkoholismu, si klade za cíl tento stav zlepšit.

Kategorie: Abstinence 
05.červen 2013
Závislost na alkoholu je chronické, zhoršující se a znovu se objevující onemocnění, které má pro pacienta negativní zdravotní, společenské, rodinné i pracovní následky. Příčiny jsou jak genetické, tak pocházejí z prostředí, v němž nemocný žije.

Kategorie: Abstinence 
08.březen 2013
Tisíce Evropanů závislých na alkoholu každým rokem zemřou, protože jejich choroba není léčena. V současnosti se v EU léčí méně než deset procent závislých na alkoholu a každý rok na závislost zemře zhruba 120 000 Evropanů ve věku mezi 15 a 64 lety. Kdyby počet léčených stoupl na 40 procent, pak podle odhadů bude zachráněno každoročně 11 700 nemocných.1